Wegetarianin to słowo określające osobę, która wybiera życie, swoje i innych istnień żywych. Co to znaczy być wegetarianinem? Samo określnie „wegetarianin” jest dość ogólnym stwierdzeniem. Pierwsza na myśl nasuwa się myśl, że osoba taka rezygnuje ze spożywania mięsa w swojej diecie. Następnie pojawiają się liczne pytania typu: „a jajka zjesz?”, „mleko pijesz?”, „rybę?”.
Rodzaje wegetarianizmu
Dieta eliminacyjna taka jak wegetarianizm może być praktykowana w sposób bardziej lub mniej restrykcyjny, radykalny.
Ichtiwegetarianizm
Najbardziej liberalną jego odmianą, i spornym tematem w kwestii rodzajów diet wegetariańskich, jest ichtiwegetarianizm. Dieta ta polega na wyłączeniu z diety mięsa czerwonego, białego, zezwala jednak na spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiału, mleka, jaj, miodu, ryb i owoców morza. Jest to mało inwazyjna dieta, zachwalana przez lekarzy. Ichtiwegetarianie rezygnują z tych najbardziej niezdrowych rodzajów mięsa ale nadal są w stanie w bardzo łatwy sposób dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ich dieta nie cechuje się specjalnie małą ilością chociażby bardzo ważnego białka, ponieważ znajduje się ono np. w mleku, które jest produktem dopuszczonym do spożycia w diecie ichtiwegetariańskiej. Odmiana ta to czarna owca wśród wszystkich typów wegetarianizmu. Niektórzy w ogóle uważają, że nie ma z wegetarianizmem zbyt wiele wspólnego. Jest to jednak bardzo zdrowe i rozważne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają stosować dietę wegetariańską.
Laktoowowegetarianizm
Kolejną mało restrykcyjną dietą wegetariańską jest laktoowowegetarianizm. Jego zasady są bardzo podobne do reguł funkcjonujących w przypadku ichtiwegetarianizmu, czyli można spożywać mleko i jego przetwory (o ile nie zawierają one podpuszczki – enzym trawienny pojawiający się u cielaczków, który często wykorzystywany jest do produkcji serów. Istnieją podpuszczki syntetyczne bądź roślinne!), jajka, miód, wyklucza się jednak możliwość spożywania ryb i owoców morza. Podobnie do ichtiwegetarianizmu dieta laktoowowegetariańska to bardzo zdrowy wariant diety eliminacyjnej. Wyklucza z menu ryby, których mięso bardzo często pełne jest antybiotyków i zanieczyszczeń i oczywiście czerwonego mięsa, które zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Tym samym dzięki możliwości jedzenia jajek i przetworów mlecznych można sobie zapewnić odpowiednią ilość białka, potasu i magnezu. Tego typu dietę stosować można przede wszystkim ze względu na swoje zdrowie ale też organicznie przemocy, ubojowi zwierząt.
Laktowegetarianizm
Dosłownie o krok dalej od laktowowegetarian idą osoby praktykujące dietę laktowegetariańską. Ze swojego jadłospisu usuwają: mięso czerwone, mięso białe, ryby, owoce morza i jajka. Kwestia jajek to temat sporny w wielu przypadkach. Wszyscy wiemy w jaki sposób żyją kury, które nam je dostarczają. Często są to skandaliczne warunki i okropne okrucieństwo. Wiele osób upiera się jednak przy stanowisku, że jest to produkt spożywczy posiadający bardzo dużo wartości i ma rewelacyjny wpływ na ludzki organizm. Nie ma jednak takiego produktu pochodzenia zwierzęcego, którego nie dałoby się zastąpić składnikiem, którego pozyskanie nie wymaga poświecenia życia i komfortu zwierzęcia.
Owowegetarianizm
Odwrotnością laktowegetarianizmu jest dieta owowegetariańska, której zwolennicy wykluczają ze swojego jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego oprócz jajek. Dlaczego akurat jajka? Skoro pozyskiwanie ich często kosztuje kury dużo stresu i życia w zamknięciu. Osoby decydujące się na tego typu dietę wierzą jednak w dobrotliwe działanie jajek i traktują je jak bardzo ważny składnik diety zaopatrujący organizm w niezbędne wartości odżywcze. Należy tez zwrócić uwagę na to, że jajka są dodatkiem diety owowegetarian. Nadal ich jadłospis powinien składać się w większości z warzyw, owoców, roślin strączkowych, zbóż. Owowegetarianizm to dieta odpowiednia dla osób, którym głęboko zależy na życiu wedle ideii cruelty free ale cenią sobie tez zapewnienie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. W razie obaw można oczywiście dbać o to jakiego pochodzenia jajka kupujemy i wybierać te ekologiczne, z wolnego wybiegu.
Weganizm
Bardzo popularną dietą stał się weganizm. Jest to odmiana bardzo restrykcyjna. Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. W ich jadłospisie znajdują się jedynie warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zboża, orzechy, grzyby. Weganizm wymaga bardzo świadomego planowania swojej diety. Zbyt gwałtowne przejście na nią może wyrządzić duże szkody w organizmie. Weganin musi być osobą świadomą, taką która będzie rozwijała swoją wiedze na temat swojego organizmu, zapotrzebowania na różne składniki odżywcze. Jest to dieta wymagająca dużo wyrzeczeń I przygotowań, jest jednak całkowicie pozbawiona okrucieństwa I cierpienia niewinnych stworzeń. Osoby ją praktykujące niebywale przyczyniają się do poprawy warunków życia na Ziemi wszystkich istnień.
Frutarianizm
Trochę mniej popularną, bo najbardziej ortodoksyjną dietą wegetariańską jest właśnie frutarinizm. Dieta frutariańska jest głośno krytykowana bowiem jej zwolennicy dopuszczają na swoich stołach jedynie owoce, orzechy I nasiona I to tylko na surowo. Nie da się ukryć, że ze względu n te surowe restrykcje frutarianie mogą cierpieć na liczne niedobory w swoim organizmie. Dlatego osoby stosujące monodiety powinny zażywać odpowiednich suplementów I dokładnie monitorować swoje zdrowie. Skąd się wzięła taka dieta? Frutarianie uważają, że ludzie, wywodzący się od małp, tak jak one są zwierzętami owocożernymi. Inne powody? Dieta ta jak żadna inna przyczynia się do poprawienia kondycji naszej planety. Osoby spożywające jedynie surowe owoce, orzechy I nasiona bardzo rzadko mają okazje wyrzucać plastikowe pojemniki po swoich posiłkach. Na sklepowych półkach znajdują się głównie owoce “spakowane” jedynie w swoją naturalną skórkę, więc frutarioanie sięgający prawie wyłącznie po tego typu produkty wytwarzają siłą rzeczy zdecydowanie mniej śmieci plastikowych, takich które zostaną z nami już na pewno co najmniej do końca naszego życia.
To co jemy?
Decydując się na stosowanie diety wegetariańskiej, z jakichkolwiek pobudek dla nas istotnych, czy to ekologia, idea życia w zgodzie z naturą, religia itd. Najważniejsze jest zadbać o swoje zdrowie. Nie można podchodzić do tematu chaotycznie, należy go odpowiednio poznać I nie bazować na szczątkowych zasłyszanych informacjach lub plotkach. Ważne jest to aby mieć odpowiedni plan, starać się zmieniać swoją dietę stopniowo, skupić się na małych rzeczach, podążać małymi kroczkami do celu I słuchać swojego organizmu.