Co to znaczy, że produkt jest eko lub wege?
Kosmetyki ekologiczne to takie, w których składzie mogą znaleźć się jedynie produkty pochodzenia naturalnego, wyjątek stanowi parę składników sztucznych z góry ustalonych, ich obecność jest unormowana prawnie. Kosmetyki wegańskie z kolei to artykuły, które nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego ani takich których produkcja przysporzyła cierpienia jakimkolwiek zwierzętom. Bardzo ważne jest to, żeby mieć na uwadze tego rodzaju dysonanse. Należy pamiętać, że to co eko nie musi być wege, a to co wege niekoniecznie musi być eko. Prócz tego dobrze jest się doedukować i zapamiętać parę ważnych składników (eko i wege), które mogą uratować niejedną cerę i przy użyciu których można samemu stworzyć domowy kosmetyk.
Jakie składniki produktów eko/wege dobrze wpływają na wygląd cery?
Masło Shea
Pierwszym produktem do przeanalizowania jest najbardziej popularny składnik pojawiający się w bardzo wielu kosmetykach. Masło shea zyskało ogromną sławę dzięki swojej wszechstronności w kwestii utrzymania cery człowieka w jak najlepszym stanie. Masło Shea to produkt pozyskiwany z drzewa Masłosz Parka rosnącego naturalnie w zachodniej i środkowej Afryce. Jak działa masło shea? Jest to surowiec przyspieszający gojenie ran, dzięki czemu jest odpowiedni do stosowania wśród osób próbujących uporać się z natrętnymi bliznami po trądziku, popękaną skórą, uciążliwymi podrażnieniami i zapaleniami. Masło shea zakupić można przez internet w cenie około 30 złotych za kilogram nierafinowanego (czyli pełnego składników odżywcych) produktu. Najlepszy jest fakt, że kosmetyk ten można używać na całym ciele, swobodnie można wetrzeć go we włosy i cieszyć się zdrowszymi, zabezpieczonymi przez wiatrem czy piekącym słońcem, włosami! W wypadku suchości skóry głowy jak najbardziej można zastosować masło shea i nałożyć na skórę głowy.
Aloes
Niesamowitym lekiem i kosmetykiem samym w sobie jest aloes! Roślina pustynna występująca w klimacie suchym, podbiła cały świat, ale nie na przestrzeni ostatnich lat a całych wieków! Już starożytni cenili ją sobie jako lek i produkt do pielęgnacji. Aloes prawie całkowicie składa się z wody. Cała reszta jego składników to witaminy, cukry złożone, kwasy organiczne, sole mineralne, biotynę i kwas foliowy. Aloes działa przede wszystkim głęboko nawilżająco , odżywczo i przeciwbakteryjne, co ważniejsze przeciwbólowo. Dlatego z aloesu robi się idealne okłady na poparzenia. W kosmetyce najważniejsze są jego właściwości antybakteryjne, dzięki którym można cieszyć się czystą cerą. Bardzo rozpowszechniły się balsamy z aloesu gdyż jest to niezwykle nawilżający i ujędrniający produkt, nawilża podrażnioną skórę i chroni ją. Hodując aloes w domowym zaciszu można skomponować z niego wiele maseczek na włosy, buzię, dłonie, tak naprawdę wszystko, albo używać go jako kosmetyku samego w sobie, jako balsam lub środek do demakijażu.
Olej arganowy
Kolejny w kolejności popularny naturalnego i roślinnego pochodzenia produkt to olej arganowy. Jest to surowiec pochodzenia marokańskiego. Produkuje się go z nasion rosnącego tam drzewa arganii, stąd teżnazwa „arganowy”. Jest to najlepszy wybór dla osób starających się spowolnić proces starzenia skóry. Dlaczego? Olej arganowy to skarbiec witaminy E odpowiedzialnej za neutralizację wolnych rodników. Witamina E świetnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które również przyspieszają proces starzenia. Wszystkie te atuty zawarte są w oleju arganowym, który bez obaw można aplikować na skórę całego ciała, twarz i włosy. Nie jest to aczkolwiek tani produkt. „Czysty” olej arganowy przeznaczony do celów kosmetycznych, pielęgnacji ciała kosztuje w okolicy 100 złotch za pół litra. Co się dziwić? Na owoce z drzewa arganiiczeka się do 50 lat!
Rumianek pospolity
Przechodząc do produktów najbardziej powszechnych w Polsce. Takich, z którymi każdy miał styczność od pierwszych lat życia. Przede kłania się ekstrakt z rumianku pospolitego. Nie bez powodu wszystkie babcie, mamy i ciocie od zawsze stosowały rumianek na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego, popularną metodą stosowania rumianku dawniej było nakładanie zaparzonych i delikatnie wystudzonych torebek rumianku na zaropiałe oczy. Rumianek działa kojąco na wszelakie zmiany skórne i jako zioło jest to produkt bardzo delikatny, o przyjemnym zapachu. Z rumianku robić można okłady na oczy nie tylko wtedy, kiedy są zaropiałe ale też na zaczerwienione, opuchnięte oczy np. po płaczu. Rumianek powinien widocznie załagodzić obrzęk. Tradycyjnym łatwym zabiegiem domowym jest robienie tak zwanych „parówek” – naparów z rumianku. Rumianek bardzo dobrze oczyszcza skórę i działa kojąco na wszelkiego rodzaju podrażnienia lub zapalenia. Gotowe koszyczki rumianku kupić można bardzo tanio w internecie lub wszelkich sklepach zielarskich.
Ogórek
Jeszcze bardziej popularny produkt niż rumianek? Ogórek! Ogórek jest takim trochę polskim zamiennikiem aloesu. Składa się w zdecydowanej części z wody a cała reszta to czyste dobrodziejstwa. Ogórek to bogate źródło potasu i siarki oraz niektórych witamin (C, A, E, K). Dzięki dużej zawartości wody warzywo to działa na cerę przede wszystkim głęboko nawilżająco i ujędrniająco, podobnie jak aloes. Okłady z ogórków na oczy? Tylko w filmach? Nie! Ogórek w plasterkach pozostawiony na sinych, opuchniętych powiekach powinien załagodzić obrzęk i rozświetlić skórę, dzięki wysokiej zawartości witaminy K, odpowiadającej za prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. W czym ogórek przypomina człowieka? W swoim Ph, które jest wyjątkowo podobne do ph skóry ludzkiej. Dzięki temu skutecznie wpływa na zmiękczenie, odżywienie i regeneracje naskórka. Ogórek stosować można w plastrach, starty jako dodatek do maseczki, wyciśnięty jako tonik. Produkty zawierające ogórek lub składniki od niego pochodzące wpłyną na skórę zmiękczająco, odświeżająco, poprawią koloryt skóry i dodatkowo podziałają na nią przeciwbakteryjnie! Smacznego!
Pielęgnacja cery w wersji eko – opłaca się?
Czy bycie eko i wege jest faktycznie takie drogie jak się o tym mówi? Niekoniecznie, trzeba po prostu umiejiętnie dobierać produkty i wiedzieć co będzie personalnie najlepsze do użytku przez daną osobę. Dobrze skupić się na kupowaniu takich produktów, których skóra akurat potrzebuje. Kupowanie cząstkowych surowców i dbanie o cerę w wersji diy przynajmniej daje całkowitą świadomość tego co nakładamy na siebie. To był więc krótki spis produktów do wykorzystania w domu, takich najbardziej uniwersalnych, z których można przyżadzić maseczki na twarz, włosy, korzystać z nich jako maść czy balsam i wciąż nie przekroczyć budżetu!