Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Jak przejść na wegetarianizm z głową?

Spis treści

Dieta wegetariańska zyskała popularność głównie w ostatnich latach. Jest jednak obecna w życiu ludzi od starożytności. Teraz człowiek może z większą swobodą wybierać i zmieniać swój jadłospis, niż było to możliwe tysiące lat temu. Przechodzimy więc na dietę wegetariańską coraz częściej, z powodów zdrowotnych, środowiskowych lub ze względu na taki wybrany lifestyle. O wiele więcej ludzi decyduje się na taką zmianę. Jak zmienić dietę, przyzwyczajenia i nie stracić przy tym głowy? Każda zmiana żywieniowa to wyzwanie dla organizmu. Trzeba ją wdrażać powoli…

Dieta wegetariańska to wyłączenie z jadłospisu mięsa, ryb i owoców morza. Funkcjonują różne odmiany wegetarianizmu. Przechodząc na dietę eliminacyjną zaleca się robienie tego stopniowo. Dążąc do weganizmu powinno się rezygnować stopniowo z produktów odzwierzęcych, cały czas monitorując swój stan zdrowia. Niezbędne mogą okazać się badania krwi, które na wczesnym poziomie pomogą w dobraniu odpowiedniej diety, gdyż najdokładniej zobrazują braki lub nadmiary występujące w organizmie. Pod wyniki takich badań można później lepiej zbilansować swoją dietę.

Kto może zostać wege?

Wegetarianizm to dieta, która może być praktykowana przez osoby w każdym wieku. Dieta eliminacyjna jaką jest wegetarianizm w jego łagodnych odsłonach, czyli laktowegetarianizmlaktowowegetarianizmowowegetarianizm, semiwegetarianizm to sposoby odżywiania, które pozwalają na bardzo łatwe dostarczenie organizmowi ludzkiemu niezbędnych składników odżywczych. Zarazem diety te nie obciążają organizmu niezdrowymi tłuszczami (więcej na ten temat: TUTAJ ), chroniąc przed chorobami układu krążenia. Wegetarianizm to dieta, o której w starożytności mówiło się, że uduchawia człowieka. Praktykowana jest w wielu religiach dookoła świata. Jest to sposób żywienia dobry dla każdego. Szczególnie zwrócić na nią uwagę powinny osoby z problemami z sercem i układem krążenia lub mające problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Dlaczego warto zostać wege?

Zostać wegetarianinem to tak na prawdę zmienić swój styl życia na lepsze. Dieta wegetariańska pozwoli cieszyć się życiem na dłużej głównie dlatego, że chroni przed bardzo niebezpiecznymi chorobami cywilizacyjnymi, które pochłaniają ogrom żyć każdego roku. Choroby, które wegetarianizm pomaga zwalczyć to miażdżyca, choroby serca, cukrzyca typu 2, a wielu onkologów zachęca do stosowania takiej diety przy chorobach nowotworowych.
Wegetarianizm charakteryzuje się tym, że ratuje Ziemię i jej mieszkańców. Naukowo udowodnione zostało to, że rezygnacja ze spożywania mięsa może zmniejszyć zużycie wody, Organizacja Narodów Zjednoczonych podała do informacji, że w zdecydowanym stopniu to hodowla zwierząt wpływa na zanieczyszczenie wody.
Kolejna pozostaje kwestia energii. Niedługo cały świat pozostanie bez zasobów i tak już bardzo drogiej ropy naftowej, co spowoduje podniesienie kosztów każdego aspektu życia. Produkcja mięsa pochłania ogromne ilości energii, które dałoby się oszczędzić skupiając więcej uwagi na uprawie roli i produkcji żywności roślinnej. Co za tym idzie rozwiązanie lub złagodzenie problemu głodu na świecie.
Przejście na wegetarianizm to zarazem sprawa zdrowia, ekologii, oszczędności, walki o prawa zwierząt i możliwość lepszego życia dla milionów innych osób.

Jak zostać wegetarianinem mądrze?

Wegetarianizm niesie za sobą wiele zalet. Jest to dieta i sposób życia, który pozwala wieść zdrowsze, bardziej świadome życie. Nagła zmiana nawyków żywieniowych może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji, zwłaszcza jeśli przeprowadzana jest nieprawidłowo. Szybkie przejście z tradycyjnej diety, bez odpowiedniego przygotowania może wiązać się z wystąpieniem na przykład anemii, czyli niedoboru żelaza, niedoborów witaminowych, które doprowadzić mogą do wypadania włosów, pogorszenia kondycji skóry, łamliwości kości. Na pewno niebezpieczne jest to dla osób chcących zmienić swoje nawyki żywieniowe, bez uprzedniej analizy wartościowych źródeł naukowych lub konsultacji lekarskiej bądź dietetycznej. Ważne jest wtedy odpowiednie “przeszkolenie”. Przede wszystkim:
roślinne źródła białka → pestki dyni, soja, fasolka (nasiona strączkowe),
źródła żelaza → tofu, soczewica i ciecierzyca, kakao (na osłodę), różnego rodzaju kasze i nasiona, orzechy
źródła wapnia → szpinak, tofu (oczywiście), ciecierzyca, fasola, brokuły, migdały,
i oczywiście wiele więcej ale jest to baza łatwo dostępnych produktów, które nietrudno przyrządzić i wkomponować w prawie każde danie, spożywać jako przekąski lub posypki.

Witaminy to przede wszystkim owoce i warzywa, które w diecie wegetariańskiej są kwestią kluczową. Najlepiej poddawać je jak najmniejszej obróbce, a jeszcze lepiej jeść na surowo lub pić jako sok, smoothie, jak kto woli. Dodając do każdego posiłku owoce lub warzywa na spokojnie można zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy. Należy pamiętać o ich regularnym spożywaniu. Owoce i warzywa na, które należy zwrócić szczególną uwagę to jarmuż, natka pietruszki, brukselka, kalafior, szpinak, marchew, truskawki, grejpfrut, jagody, mango. To znów zestawienie warzyw i owoców z których można przygotować zarówno danie jak i sok, smoothie, dodać do potrawy lub potraktować jako przekąskę między posiłkami. Czyli idealny zestaw dla każdego. Niezbędna jest suplementacja witaminy B12 i D. B12 nie znajdziemy w żadnym pokarmie roślinnym, nie w takiej formie, którą człowiek przyswaja. Witamina D z kolei rekomendowana jest wszystkim Polakom, jako suplement diety ze względu na to, że po prostu nie możemy nacieszyć się pięknym słońcem przez większość roku.
Ważne w zmianie diety jest robienie tego stopniowo. Cały czas należy „monitorować” reakcję organizmu, warto skorzystać z konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Prawidłowo wprowadzona dieta służyć będzie każdemu przez wiele lat, a każde wysiłki zostaną zrekompensowane długim zdrowiem i życiem.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.