Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Spis treści

Ciąża i okres karmienia piersią to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Jej organizm potrzebuje wtedy wyjątkowej uwagi, ponieważ odpowiedzialny staje się za stworzenie nowego życia. Każda osoba przechodząca przez ten proces powinna zwrócić szczególną uwagę na to co je. Jedzenie zapewnia nam odpowiednią ilość substancji odżywczych, witamin, minerałów, energię itp. Dlatego odpowiednia dieta jest szczególnie ważna dla osób w ciąży i karmiących piersią…

Podstawowy i najważniejszy składnik odżywczy który należy dostarczać wtedy organizmowi to białko. Niedobór białka w diecie ciężarnej osoby może doprowadzić do atrofii mięśni zarówno u niej jak i u potomstwa. Białko należy spożywać mniej więcej w ilości 60g dziennie w okresie ciąży, w czasie karmienia piersią około 110g na dobę. Tak to dużo, jak więc odpowiednio zaspokoić to zapotrzebowanie? Należy sięgać po produkty sojowe takie jak tofu lub mleko sojowe, przygotowywać potrawy makaronowe, ryżowe, dodawać do posiłków bogate w białko pestki dyni i sezam. Osoby na diecie laktowegetariańskiej i laktowolegetariańskiej bądź ichtiwegetariańskiej nie powinny mieć problemu z uzupełnieniem zapotrzebowania na białko sięgając po sery żółte, serki, jogurty lub mleko.
Nie zapominajmy o tłuszczach. Z badań wynika, że osoba karmiąca piersią nie ma za bardzo wpływu na to ile tłuszczu znajduje się w wydzielanym przez nią mleku. Ma za to wpływ na to jaki rodzaj tłuszczu przekazywany jest dziecku. W tym względzie osoby rezygnujące ze spożywania tłuszczów zwierzęcych robią ogromną przysługę swojemu maleństwu, które potrzebuje jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w swojej diecie. Konieczna jest suplementacja kwasów omega.
W okresie karmienia piersią wielu dietetyków i lekarzy zapytanych o to co jeść powinna osoba karmiąca piersią odpowie że przede wszystkim powinna sięgnąć po owoce i warzywa oraz produkty zbożowe bogate w skrobię i tak ważną w tym okresie energię. O mięsie raczej się nie mówi. Mięso nie jest ważnym elementem odżywczym, sposobów na jego zastąpienie jest mnóstwo, np. soczewica, orzechy, awokado. Dużo mówi się z kolei o rybach, jeżeli ktoś nie chce wprowadzać ich do swojej diety ze względu na światopogląd to może sięgnąć po odpowiednie suplementy kwasów omega. Suplementacja taka jest nawet wskazana. Powinno się stosować suplementy kwasów DHA (zwłaszcza na diecie wegetariańskiej). Matka wegetarianka nie musi zmieniać swojego sposobu żywienia w żadnym wypadku. Diety laktowegetariańskie lub laktoowowegetariańskiesemiwegetariańskie to sposoby żywienia jak najbardziej pożądanie u osób w ciąży i karmiących piersią. Są to diety lekkie i pełne witamin, odpowiednio skomponowane dostarczą organizmowi matki i dziecka wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, bez dużego nakładu pracy. Ważna w suplementacji będzie jednak witamina D oprócz kwasów omega. Witamina D odpowiedzialna jest za wapń pojawiający się w mleku matki, który jest bardzo ważnym produktem odżywczym.

Weganizm

Stosowanie diety wegańskiej w okresie laktacji i ciąży jest przez wielu odradzane. Są to diety bardzo restrykcyjne. Przestrzeganie takiej diety w okresie ciąży i karmienia nie jest na pewno niemożliwe ale wymagało będzie to bardzo dużej odpowiedzialności ze strony osoby w ciąży, czy karmiącej piersią. W takim wypadku suplementacja jest niezbędna. Wzrasta ryzyko niedoborów w obu organizmach. Pamiętać trzeba o najważniejszych produktach odżywczych czyli: białko (110g dziennie), energia (zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 500kcal), tłuszcze, węglowodany, witaminy ( i składniki mineralne (żelazo – 20mg, cynk – 21mg, magnez – 380mg, jod – 200mg, wapń – 1200mg). Jeśli praktykujemy dietę wegańską należy zadbać o odpowiednią ilość spożywanych kwasów tłuszczowych n-3 i n-6. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podają, że zalecana dzienna dawka spożycia tych kwasów w okresie laktacji wynosi 200-300 mg dziennie, jest to dawka zaspokajająca potrzeby i matki i dziecka.

Czego unikać?

Niezależnie od stosowanej diety, osoba karmiąca piersią powinna unikać przesadnych ilości cukru, soli, ogólnie produktów wzmacniających smak, tłuszczów trans i niezdrowych ilości tłuszczów nasyconych. Ogólnie rzecz biorąc powinno się zrezygnować z przetworzonej, gotowej żywności na rzecz przyrządzanych samemu posiłków. Nie można spożywać natomiast alkoholu i palić papierosów. Kofeina w małych ilościach (300 mg na dobę) nie jest niewskazana, więc można sobie pozwolić na odrobinę przyjemności płynącej z filiżanki kawy lub herbaty. To czy osoba karmiąca ma wzdęcia lub gazy po zjedzeniu pewnego produktu równie nie ma wpływu na dziecko, pokarm tworzy się z wartości odżywczych w krwi matki a nie jej jelitach.
W ciąży zarówno jak i okresie karmienia nie trzeba zmieniać wszystkich swoich nawyków żywieniowych. Jest to z kolei dobry czas na dogłębną analizę swojego sposobu żywienia i idealna okazja na wyłapanie i wyeliminowanie złych nawyków. Motywacją jest przecież zdrowie ukochanej osoby.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.