Kiedy temperatura gwałtownie spada I nadchodzi zima zakładamy grube kurtki, szale i czapki aby zapobiegać wyziębieniu organizmu. Narażona na działanie chłodu, wiatru, zmiennej temperatury, suchego powietrza w mocno ogrzewanych pomieszczeniach pozostaje skóra zwłaszcza twarzy ale i rąk. Jak odpowiednio o nią zadbać, w tym ciężkim dla niej okresie? A jak jeszcze upewnić się, że nasze zimowe kosmetyki są wegańskie?
Zimą naturalna bariera ochronna skóry traci swoją skuteczność przez co skóra wydaje się szorstka, naciągnięta, szczypie, a nawet pęka. Dobór kremu i odpowiedniej rutyny codziennie nawilżającej skórę może być trudny. Przede wszystkim należy sięgnąć po kremy pozostawające na skórze, takie które stworzą dla niej barierę ochronną. W codziennej pielęgnacji lepiej zrezygnować z kosmetyków wysuszających, matujących.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą?
Najważniejsze późną jesienią oraz zimą jest odpowiednie natłuszczenie skóry twarzy i rąk. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki z różnego rodzaju olejami (np. kokosowy, awokado, wiesiołka), minerałami odżywczymi na przykład witaminą C i E, kóre dodatkowo zapewnią ochronę przed słońcem. Olej nie wyparuje tak jak woda, więc krem na bazie oleju zdecydowanie lepiej sprawdzi się zimą. Nie wolno jednak zapomnieć o nawilżeniu. Warto pozostając w domu użyć swojego ulubionego lżejszego kremu nawilżającego.
Cera naczynkowa
Osoby z problemem pękających naczynek są wyjątkowo narażone w okresie zimowym na ich pękanie. W takim przypadku warto korzystać z kosmetyków właściwie wspierających naczynia krwionośne, oprócz oleistego kremu. Najlepsza będzie dodatkowa pielęgnacja taka jak maseczki z dodatkiem witaminy C i E, lub serum do twarzy właśnie z tymi minerałami. Witamina C wzmocni naczynka i będzie zapobiegać ich pękaniu.
Cera sucha
Osoby z suchą cerą nie mogą dopuścić do pogorszenia jej stanu przez zimno. Chłód może zadziałać na cerę jeszcze bardziej agresywnie. Skóra sucha na zimnie może popękać i ciężko będzie odbudować jej płaszcz hydrolipidowy. Dla osób z cerą suchą natłuszczenie podczas zimowych spacerów to konieczność, do tego dochodzi nawilżanie cery (nawilżające pianki do mycia twarzy, toniki, maseczki).
Cera trądzikowa
Osoby z cerą trądzikową nie muszą nakładać na twarz kremów natłuszczających, może to pogorszyć jej stan. Warto jednak zrezygnować z silnie wysuszających bądź matujących kosmetyków na rzecz nawilżających preparatów.
Czego skóra potrzebuje zimą?
W okresie zimowym wszyscy powinni zaopatrzyć się w kremy o wysokiej zawartości olejów. Wegańskie kosmetyki na pewno nie mogą zawierać w sobie wazeliny ani parafiny. Jakie oleje więc mogą znaleźć się w kosmetyku na zimę?
Olej kokosowy – nawilży, odżywi i wygładzi skórę;
Olej z awokado – przyśpieszy gojenie popękanej skóry;
Olej z wiesiołka – odbudowuje skórę i zapobiega przepuszczaniu bakterii, świetnie izoluje.
Zależnie od indywidualnych potrzeb można poszukać preparatów z dodatkiem danych olejów. Kolejnym ważnym składnikiem są ceramidy. Działają one jak płaszcz hydrolipidowy osłabiony porą zimową. Ochronią skórę przed nadmiernym parowaniem wody tym samym dbając o odpowiednie nawilżenie skóry. Dodatkowym składnikiem zimowego kosmetyku może być kwas hialuronowy, który podobnie jak ceramidy powstrzyma wysuszanie skóry ponieważ nie przepuści przez swoją barierę wody, a w przypadku skóry wyjątkowo wysuszonej ukoi jej stany zapalne.

Jak zadbać o delikatna skórę dziecka na mrozie?
Skóra dzieci jest o wiele bardziej delikatna niż skóra osób dorosłych, przez co bardziej narażona na skutki działania zimna. Dla małych dzieci najlepszym rozwiązaniem może okazać się zimowy krem z filtrem UV. Promieniowanie UV jest cały czas obecne a zimą wyjątkowo silnie działa na skórę człowieka. Podczas pielęgnacji skóry dziecka ważne by preparat tak jak dla dorosłych zawierał więcej oleju niż wody. W niektórych preparatach tej wody w ogóle nie ma i warto wiedzieć, że to też jest dobra opcja. Pielęgnacja skóry dziecka zimą jest bardzo podobna do zasad pielęgnacji skóry u dorosłych o ile pamiętamy, że dzieci mają bardzo delikatną skórę, bardziej narażoną na działania niepożądane zarówno pogody jak i kosmetyków. Powinno się więc stosować kosmetyki hipoalergiczne i nieperfumowane.
Większość produktów na zimę dla dzieci niestety zwiera albo wosk pszczeli albo parafinę albo wazelinę. To nie tak, że w ogóle nie ma wegańskich kosmetyków dla dzieci ale czytanie składu w tym wypadku to konieczność.
Pielęgnacja dłoni
Skóra dłoni również bywa bardziej narażona na działanie zimna. Ciało okrywamy warstwami ubrań jednak twarz oraz dłonie często pozostają odkryte. Skóra dłoni jest często myta, przez co może wysychać bardzo szybko. Zima daje się we znaki skórze dłoni tak jak twarzy. Suchość, uczucie naciągnięcia, pęknięcia. Krem na dłonie należy nakładać bardzo często np. po każdym myciu rąk. Krem powinien być na bazie oleju i zabezpieczać skórę przed utratą wody, dobrze jeżeli dodatkowo wzbogacony będzie o witaminę K, która załagodzi zaczerwienienia i małe ranki.
W obliczu pandemii dodatkowo wymagane jest stosowanie płynów do dezynfekcji, które mogą wpłynąć fatalnie na skórę dłoni. Warto zainwestować w środek z dodatkiem aloesu dla dodatkowego nawilżenia w czasie dezynfekcji, aczkolwiek nakładanie kremu o dużej zawartości oleju i tak pozostanie koniecznością.
Odpowiednia pielęgnacja skóry zimą to wyzwanie ale i konieczność. Każdy rodzaj skóry potrzebuje dodatkowego wsparcia by przetrwać niskie temperatury, uporczywy wiatr i zmiany temperatur. Stosując odpowiednią pielęgnację uda się jednak przetrwać ten trudny sezon bez szwanku.