Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

wino białe i czerwone jako przykład wegańskiego alkoholu

Spis treści

W świecie wegan i wegetarian rozgorzała debata na temat tego, czy alkohole takie jak wino i piwo, czyli alkohole najczęściej spożywane przez polaków, są odpowiednie do picia dla osób na diecie roślinnej. Jak się okazuje weganie nie muszą w pełni rezygnować ze spożywania alkoholu. Wiele win niestety nie spełnia wegańskich ani wegetariańskich norm, piwa natomiast zdecydowanie częściej bywają napojami wegańskimi, chociaż nie zawsze.

Wegańskie wino

Jak to jest możliwe, że wino nie jest wegańskie, skoro to napój wytwarzany z roślin? Niestety, w czasie jego produkcji powstaje w nim osad, zawiesina. Aby uzyskać w pełni klarowny i apetycznie wyglądający napój, tych osadów w fazie filtracji należy się pozbyć. Niestety, często w tym celu wykorzystuje się produkty odzwierzęce, na przykład żelatynę (białko powstające na skutek hydrolizy kolagenu ze ścięgien, kości i skóry zwierząt), chitynę (znajduje się w pancerzykach insektów), kazeinę (składnik mleka krowiego), albuminę (składnik jaj), a w niektórych przypadkach krew bydlęcą w proszku (w niektórych krajach jest to zakazane). W dalszym procesie produkcji wina, substancje te są wypłukiwane, ale sam fakt ich użycia odbiera weganom i wegetarianom możliwość konsumpcji takiego napoju.

Aby wino było wegańskie, do procesu klarowania użyć trzeba innych produktów. Wegańskie wina klarowane są przy użyciu takich substancji jak: bentonit, krzemionka, kaolin. Jeśli nie chcesz zaskoczyć się tym, że przez przypadek wino wypite przez Ciebie nie było wegańskie koniecznie sprawdzajcie etykietki znajdujące się z tyłu butelki. Powinno być na niej wyszczególnione, że wybrany przez was napój jest odpowiedni dla osób na diecie wegańskiej, nie zawsze jednak tak bywa, nie ma też konieczności wyszczególnienia, czy przy procesie filtracji producent użył produktów odzwierzęcych. Powstaje więc problem nie do przeskoczenia, bo często po prostu nie wiadomo, czy wino jest lub nie jest wegańskie. Do niefiltrowanych win nie dodaje się zwykle substancji pochodzenia zwierzęcego. Rzadko filtrowanymi winami wina białe, rzadziej też filtracji podlegają wina dystrybuowane przez małych producentów, niestety te produkowane na masową skalę częściej podlegają procesowi filtracji i raczej nie są winami wegańskimi.

Jeśli boicie się strzelać w ciemno, posłużcie się pomocą internetu. Na blogu Więcej Wegańskich przygotowany został bardzo pomocny spis wegańskich win dostępnych w sklepach sieciowych np. Lidl http://wiecejweganskich.pl/alkohol/weganskie-wina/ . W internecie możecie znaleźć też taki skarb jak https://www.barnivore.com/products/5572-carlo-rossi-wines wpiszcie dowolną nazwę producenta Waszego ulubionego alkoholu i w sekundę dostaniecie odpowiedź, czy dany alkohol to produkt vegan friendly czy też nie. Obie strony to prawdziwe live savers!

Naszym osobistym wegańskim ulubieńcem wśród win jest Imiglykos Apollo, jest to półsłodkie wino, idealne do deserów, ciast lub jako wieczorna przyjemność 😉

Czy moje piwo jest wegańskie?

Wege wielbiciele piwa mają o wiele łatwiejsze życie. Większość piw to napoje wegańskie. Do filtracji tego napoju, niestety również czasem wykorzystuje się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak przy produkcji wina. Dodatkowo do piw, często dodawane są „ulepszacze” smaku. Laktoza to dodatek do piw słodkich, jest ona jednak alergenem, który musi znaleźć się na etykiecie napoju z jej dodatkiem. Innym smakowym dodatkiem bywa miód, dodawany do piw miodowych, chociaż w tym wypadku sama nazwa powinna odstraszać wegańskich piwoszy. Unikajcie także piw z dodatkiem owoców morza lub mięsa. Na całe szczęście w piwowarstwie przyjęły się bardo specyficzne nazwy ułatwiające rozpoznawanie piw i ich ewentualnych dodatków, np. oyster stout (piwo z ostrygami), piwo miodowe itp.

Z piwem jest taki sam problem jak z winem, nie ma ani słowa na etykietce odnośnie sposobu klarowania. Dlatego zdać się trzeba na podpowiedzi internetu w tej kwestii lub wyraźne wskazania producenta. Jakie piwa są wegańskie? Piwa niefiltrowane za pomocą produktów odzwierzęcych i bez dodatków „ulepszaczy” smaku pochodzenia zwierzęcego. W przeciwieństwie do win, popularne piwa częściej są wegańskie, a te z małych browarów częściej są niewegańskie.

Popularne w Polsce piwa wegańskie to np. Tyskie, Lech, Żubr, Książęce, Kozel, Carlsberg, Heineken, Somersby, Redd’s.

Inne wegańskie alkohole

Jeśli żadne z tych alkoholi nie należy do waszych ulubionych to przedstawiamy kilka innych trunków produkowanych bez dodatku produktów pochodzenia zwierzęcego.

– Wódki (przy produkcji słodkich wódek wykorzystuje się glicerynę lub miód, Vegoni poleca czystego Smirnoffa ;)),
– Whisky (zdecydowana większość to alkohole wegańskie ale polecamy sprawdzenie swoich ulubieńców na https://www.barnivore.com/, naszym faworytem jest Bushmill, ale oczywiście z wyłączeniem miodowej opcji smakowej)
– Gin (my uwielbiamy Gordon’s Pink Gin)
Dobrze też zainwestować we własne nalewki produkowane pod swoim okiem, w domowym zaciszu, dzięki czemu wiadomo dokładnie co znajduje się w naszym napoju alkoholowym.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.