Czym są te szampony w kostce, o których tyle się mówi? Jest to nic innego jak bardziej ekologiczna wersja szamponów pakowanych w plastikowe butelki. Szampony w kostce to nie pierwszyzna, natomiast w Polsce dopiero zdobywają popularność. Powstały głównie dlatego, że zwrócono uwagę na bardzo istotny problem, mianowicie na fakt, że po każdym szamponie, płynie do mycia ciała itd. zostają plastikowe butelki. Niektóre płyny przechowywane są w naprawdę grubej warstwie tego tworzywa. Co zrobić aby ograniczyć ilość odpadów? Czy szampon w kostce równie dobrze zadba o włosy? Jak go używać?
Szampony w kostce a ekologia
W przeciwieństwie do, znanych przez nas wszystkich, szamponów w butelkach, te w kostce nie pozostawiają po sobie żadnych odpadów. Pakowane często zostają w papier lub kartonik co minimalizuje ilość długo rozkładających się śmieci.
Nie ma co się martwić o przechowywanie takiej kostki. Uważać należy na to, aby nie miała stałego kontaktu z wodą, wiadomo rozmoczyłaby się. Przechowywać ją można w jakimkolwiek opakowaniu wielokrotnego użytku. Plastikowym pojemniczku, który wykorzystany będzie przez nas wiele razy, w puszce na herbatę lub po prostu mydelniczce.
Jeżeli ktoś martwi się o to czy skład takiego szamponu nie zanieczyszcza wody, to nie ma ku temu żadnych powodów. Szampony w kostce produkowane są z naturalnych składników. Tworzone są z myślą o konsumencie jak i planecie
Szampon w kostce zapewni zdrowe włosy
Jak zostało już wspomniane, szampony w kostce tworzone są z myślą o konsumencie. Ich skład jest całkowicie naturalny i wegański. Dzięki czemu włosy są pielęgnowane i dokładnie czyszczone, ale nie przeciążone i zmęczone. Najczęściej wykorzystywanymi do tworzenia szamponów w kostce są niniejsze detergenty myjące: Sodium Cocoyl Isethionate (SCI), Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Glukozyd decylowy, Sodium Coco Sulfate. Tego typu nazwy nic nam nie mówią, to nic zaskakującego. Spróbujmy je odszyfrować.
- Sodium Cocoyl Isethionate – delikatny detergent, powstający na bazie oleju kokosowego. Jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska oraz skóry człowieka.
- Disodium Lauryl Sulfosuccinate – półsyntetyczna substancja roślinna. Jest to bardzo głęboko oczyszczający składnik, który nie sprawdzi się dla osób z suchą skórą głowy.
- Glukozyd decylowy – delikatny środek, wykorzystywany w kosmetykach dla osób z delikatną skórą oraz w kosmetykach dla dzieci.
- Sodium Coco Sulfate – pomaga zmniejszyć nadmierne elektryzowanie włosów. Nie jest to dobry składnik kosmetyków dla osób z delikatną skórą.
Skoro już wiadomo tego typu podstawy, każdy będzie w stanie wybrać szampon w kostce z odpowiednim dla siebie detergentem.
Innymi składnikami szamponów w kostce są przede wszystkim wyciągi z roślin i owoców, witaminy np. masło Shea, masło z kakaowca, wyciąg z aloesu, woda, olejek z eukaliptusa itp.
Ważne aby wybrać szampon odpowiedni dla siebie i swojej skóry głowy oraz włosa. Gama zapachowa jest niezwykle szeroka, podobnie jak wybór spektrum działania kosmetyku. Warto przy decyzji zerknąć na skład i wybrać szampon z odpowiednim dla siebie detergentem oraz odżywczymi dodatkami, tak aby być w pełni zadowolonym z działania produktu. Warto wspomnieć również o tym jak odpowiednio przechowywany szampon w kostce może okazać się ekonomiczny. Jedna kostka o masie około 50-60 g starczy na około 80 myć. Nawet jeśli myjemy włosy, z jakiegoś powodu, codziennie to starczy ona na około 3 miesiące użytkowania a jej cena mieści się w przedziale od 20 do 50 złotych (zależy na jaki rodzaj się skusimy).
Sposób użycia szamponu w kostce
Mimo że wydawać by się mogło to niezwykle skomplikowane, to wcale tak nie jest. Każdy na pewno chociaż raz w życiu umył ręce mydłem w kostce. Użycie szamponu w kostce prawie niczym się nie różni. Podczas mycia włosów należy je dokładnie namoczyć i zwilżyć skórę dłoni. Następnie sięgnąć po kostkę szamponu i spienić ją w rękach. Powstałą pianę nałożyć na włosy i umyć głowę tak jak to robiliśmy zawsze.
Szampony w kostce to kosmetyk idealny – naturalny, ekologiczny i wegański. Jeżeli więc chcesz zmieniać swoje życie małymi kroczkami i uczynić je bardziej przyjazne naturze, taki szampon w kostce to „must have”. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale też twoje włosy.