Olej z wiesiołka zaczyna zdobywać popularność. Jest to produkt o niesamowitych właściwościach. Jednakże jest bardzo delikatny więc przechowywanie go musi być ściśle kontrolowane, występują też pewne przeciwwskazania do jego przyjmowania. Jeżeli jednak nie wykazujemy żadnych przeciwwskazań i będziemy odpowiednio olej przechowywać oraz stosować, pięknie się nam tym odwdzięczy.
Czym jest i co potrafi wiesiołek?
Wiesiołek to roślina, bardzo nam bliska, bo w Polsce rośnie jej dużo. Kwiat wiesiołka cechuje mocno żółty kolor, kwitnie pod koniec czerwca i na początku lipca. Chociaż to nie na kwiatach skupiamy swoją uwagę, a ich nasionach, z których wytwarza się olej o cudownym działaniu. Olej z tego kwiatu stosować można w kapsułkach, nakładając go na skórę (w rozmaitych kosmetykach lub sam), wykorzystując jako dodatek do potraw (nie należy poddawać go obróbce cieplnej).
Olej z nasion wiesiołka zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie z grupy omega-6. Dlatego jego spożywanie jest polecane osobom, które nie spożywają ryb lub suplementów kwasów omega. Co jeszcze zawiera? Kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy, witaminę E, fitosterole, cynk, selen, magnez, wapń.
To kwasy tłuszczowe w dużej mierze sprawiają, że olej z wiesiołka działa tak wspaniale na organizm człowieka. Spożywanie danego oleju, w kapsułkach lub w naturalnej postaci, może w ogromnej mierze wspomóc zdrowie.
Olej z wiesiołka polecany jest osobom zmagającym się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Obniża on poziom złego cholesterolu (LDL) a wspomaga pracę dobrego (HDL), dzięki temu zapobiega zawałom. Oprócz tego regularne przyjmowanie tego oleju pomoże obniżyć ciśnienie, co jest cenną informacją dla Polaków, ponieważ ponad 31% dorosłego społeczeństwa cierpiało na nadciśnienie w 2019 roku (Zdrowe dane NFZ).
Kwasy i mikroelementy znajdujące się w oleju z wiesiołka znacznie podnoszą odporność organizmu. Jest to więc idealny suplement oraz produkt spożywczy, w okresie wirusowym i wtedy, kiedy zaobserwować można nagłe zmiany pogody. Stosować go możemy jednak przez cały rok, gdyż oczyszcza organizm z nadmiaru toksyn, dzięki czemu zawsze możemy czuć się wzmocnieni i pełni energii.
Kolejne działanie wiesiołka, zaskoczy pewnie nie jedną osobę. Mianowicie olej z danego kwiatu uśmierza bóle reumatyczne, a dzięki swym regeneracyjnym właściwościom polecany jest osobom z wszelkiego rodzaju ranami i uszkodzeniami. Nie tylko ze względu na reumatyzm osoby starsze powinny po niego sięgnąć ale też dlatego, że wspomaga pracę mózgu.
Olej z wiesiołka a uroda
Olej z wiesiołka rekomendowany jest osobom z rozmaitymi problemami skórnymi, od trądziku aż po egzemę. Olej ten nawilża skórę i zabezpiecza ją przed utratą wody, wyzbywa się toksyn oraz ratuje skórę przed wolnymi rodnikami. Na twarz olej z wiesiołka nakładać można jako składnik wielu kosmetyków, ale doskonale sprawdzi się po prostu jako olej. Jeżeli zdecydujemy się na naturalny olej z wiesiołka najlepiej stosować go na noc. Skórę twarzy należy oczyścić, następnie nałożyć na twarz około trzech kropel oleju i rozprowadzić kolistymi ruchami. Można wykonać przy tym delikatny masaż. Rano należy ponownie umyć twarz.
Zbawienne działanie olej ten wykazał też dla włosów i paznokci. Olej z wiesiołka zdolny jest do powstrzymania wypadania włosów, przesuszania, wygładza je i nadaje im blasku. Jak nakładać go na włosy? W tym wypadku również najlepiej stosować go na noc. Należy wetrzeć 3 łyżki oleju we włosy oraz skórę głowy i zabezpieczyć je, na przykład związać w luźny koczek, zostawić do rana i następnie umyć włosy.
Chcąc wzmocnić paznokcie musimy nałożyć parę kropel oleju na płytkę, delikatnie wmasować i pozostawić na noc. Rano wstać i umyć ręce ciepłą wodą.

Olej z wiesiołka dla kobiet
Olej z nasion wiesiołka wykazuje bardzo dobrze działa na organizmy kobiet. Zażywanie go w kapsułkach lub jako produktu spożywczego może nawet uregulować cykl miesiączkowy, a także załagodzić bóle związane z przebiegiem miesiączki. Olej ten reguluje nawilżenie błon śluzowych organizmu, dzięki czemu może zadziałać bardzo dobrze jako pomoc w leczeniu suchości pochwy. Oprócz tego dobrze działa na płodność. Dodatkowo poprawia samopoczucie dzięki czemu PMS i wahania nastroju, często towarzyszące menopauzie, nie są aż tak dokuczliwe.
Przeciwwskazania do stosowania oleju z wiesiołka
Oleju z wiesiołka nie powinny stosować:
- dzieci poniżej 12 roku życia,
- osoby w ciąży i w czasie karmienia piersią,
- osoby chore na padaczkę,
- osoby borykające się z częstymi krwotokami,
- osoby będące na krótko przed operacją lub zabiegiem,
- osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe,
- osoby uczulone na jakiekolwiek substancje czynne.
Zalecana dawka spożycia
Wiesiołek w kapsułkach należy spożywać zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmując go w postaci oleju nie należy przekraczać ilości 3 gramów dziennie. Najlepiej zażywać go wraz z dużym posiłkiem.
Przechowywanie
Olej z wiesiołka nie lubi światła ani ciepła. Należy przechowywać go w takim miejscu, do którego nie dociera zbyt duża ilość światła, w ciemnej butelce lub opakowaniu. Należy również zwrócić uwagę na to, że powinien on przebywać w miejscu o temperaturze pomiędzy 4-10 stopni Celsjusza.