Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Wegański ser z orzechów – przepis

Spis treści

Furorę na rynku żywności dla wegan zrobił ser! Ale to nie byle jaki ser, a wegański ser. W sklepach pojawiać się zaczął wegański ser z orzechów. Powstało także wiele przepisów umożliwiających stworzenie takiego wege sera, samodzielnie w domu. Dany produkt przygotowuje się z orzechów nerkowca w niezwykle prosty sposób. Sprawdź czy ser z orzechów jest lepszy od tego tradycyjnego i poznaj recepturę na domowy wegański ser z orzechów nerkowca. Dowiedz się czy taniej kupić czy zrobić?

Ser z orzechów nerkowca – czym się charakteryzuje?

Czy lepiej jeść ser tradycyjny czy z orzechów nerkowca? Weganin nie ma wyboru, ale mamy wrażenie, że wychodzi mu to na zdrowie. Orzechy nerkowca zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, zwłaszcza witamin z grupy B. Oprócz tego zawierają także dużo białka, co jest ogromnym atutem dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Wegański ser z orzechów nerkowca poszczycić się może swoją znaczną przewagą, którą posiada nad tradycyjnym serem produkowanym z mleka.

Ten wege ser zawiera w sobie tylko zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Tradycyjny ser żółty to źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, tych które wpływają na podniesienie poziomu złego cholesterolu. Nawet odtłuszczony ser tradycyjny pochwalić się może ogromną ilością tego składnika. Ser z orzechów nerkowca będzie świetnym zamiennikiem dla osób zmagających się z podwyższonym cholesterolem oraz tych dbających o swoje zdrowie.

Nie tylko weganie i osoby o wysokim poziomie cholesterolu powinny spróbować danego wegańskiego wyrobu. Orzechy nerkowca charakteryzuje ich niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że są one pokarmem, który nie podnosi, w sposób nagły, poziomu cukru we krwi.
Uwagę trzeba poświęcić dość wysokiej kaloryczności produktu. W 100 gramach wegańskiego sera z orzechów nerkowca znajdziemy ponad 400 kalorii. Nikt oczywiście sam za jednym razem stu gram produktu nie zje, bo nie ma po co, ale jest to dość wysoka kaloryczność. Na jedną kanapkę (jedna kromka chleba sojowego o masie 40g) zużyjemy około 40/50 gramów wegańskiego serka z nerkowca. W rezultacie spożyjemy ponad 200 kalorii serka na jednej kanapce. Nie powinno to jednak znacznie zniechęcać nikogo do jego spożywania. Tradycyjny ser żółty wykazuje podobną kaloryczność, a wegańska jego wersja jest zdecydowanie zdrowszą opcją.

wegański ser z orzechów nerkowca

Przepis na wegański ser z orzechów nerkowca

Co będzie potrzebne do przygotowania wegańskiego sera z nerkowca?

– 400 g orzechów nerkowca
– ¾ szklanki oleju kokosowego nierafinowanego
– 2 łyżki płatków drożdżowych
– szczyptę żywych kultur bakteryjnych (około 0,5 g)
– 1/3 szklanki wrzącej wody
– łyżeczka soli
– płatki suszonej papryki do obtoczenia serka

Sposób przygotowania wegańskiego serka z orzechów nerkowca

1. 250 g orzechów wkładamy do miski i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy je do odmoczenia na około 6 – 8 godzin. Po upływie danego czasu, orzechy należy dokładnie odcedzić.
2. Do malaksera wsypujemy 250 g odcedzonych orzechów i 150 g suchych orzechów nerkowca, sól, olej oraz drożdże. W czasie miksowania, kiedy składniki się już ładnie połączą stopniowo zaczynamy dolewać wrzącą wodę.
3. Kiedy miksowana masa będzie już jednolita i kremowo gładka, dodajemy do niej kultury bakterii. Miksujemy jeszcze chwilkę.
4. Powstały serek przekładamy do foremki, bulionówki lub miseczki. Wstawiamy do lodówki na minimum 8 godzin.
5. Po upływie danego czasu, ser będzie twardy. Możemy wyjąć go z formy i obtoczyć w płatkach suszonej papryki lub innym lubianym przez siebie dodatku. Możemy też zostawić go bez dodatków, powinniśmy jednak po wyjęciu z formy pozostawić go w lodówce na kilka dodatkowych godzin. Jeśli zdecydujemy się na obtoczenie go w przyprawach, to powinniśmy odstawić go znów na kilka godzin do lodówki.

wegański ser

Taniej kupić czy zrobić samemu?

Sklepowa cena wegańskiego serka z orzechów nerkowca wynosi około 25 złotych na 150 g. Ile zapłacimy przygotowując dany serek w domu? Orzechy nerkowca to koszt około 12 złotych za 400 g, czyli dokładnie tyle ile wykorzystamy do zrealizowania przepisu. ¾ szklanki oleju kokosowego kosztować nas będzie około 5 złotych. 2 łyżki płatków drożdżowych to z kolei koszt 2 złotych. Żywe kultury bakterii jogurtowych wegańskich kosztuje 14 złotych za 0,5 g. Soli i dodatkowych przypraw nie bierzemy w naszym rozliczeniu pod uwagę.

Całkowita suma wegańskiego serka, przygotowanego w warunkach domowych, wynosi około 33 złote. Cena wahać się będzie w tych granicach, wszystko zależy od tego jak tanie produkty znajdziecie. Nasz serek kosztował właśnie tyle. Może Twój będzie tańszy.

Przygotowując produkt w domu zdobywamy jednak pewność. Pewność, że nie dodano do serka żadnych niepożądanych składników, a także jesteśmy pewni co do jego przechowywania i sposobu produkcji. Dla wielu osób samo przygotowanie produktu jest rzeczą o wiele bardziej wartościową. Z procesem własnoręcznej produkcji jedzenia wiąże się wiele zabawy, często jest on wręcz terapeutyczny.

W takim razie malaksery w górę i bierzemy się za robotę. A tym, którzy wolą kupną wersje życzymy udanych zakupów.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.