Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza z możliwych?

krewetki w diecie środziemnomorskiej

Spis treści

Dieta śródziemnomorska to jedna z najzdrowszych diet świata. Dojrzewała w przyjemnym słońcu Europy południowej. Słynie nie tyle ze swoich pysznych dań i elastycznych reguł, ale też zdrowego podejścia do jedzenia, które promuje. Dieta śródziemnomorska ma wiele wspólnego z pescowegetarianizmem, ale obie diety się od siebie nieznacznie różnią. Dieta śródziemnomorska podbija serca mieszkańców wszystkich krajów. Dlaczego? Ponieważ jest lekka, smaczna, zróżnicowana i zdrowa! Można śmiało powiedzieć, że jest przykładem zdrowego stylu żywienia, i to takim podręcznikowym.

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska nie ma sztywnych zasad, jest więc idealna dla osób, które lubią zróżnicowane posiłki i powiew świeżości. Oryginalnie pochodzi z południa Europy. Od wielu wieków praktykowana jest przez Greków, Włochów i Hiszpanów. Polega ona przede wszystkim na zdrowej relacji z jedzeniem, celebrowaniu posiłków, jedzeniu wtedy kiedy jest się głodnym, nie przejadaniu się. Dieta śródziemnomorska bazuje na jedzeniu warzyw lub owoców do każdego posiłku, spożywaniu zdrowych tłuszczów w postaci np. awokado, oliwy z oliwek, zaprzestaniu częstego spożywania czerwonego mięsa, zastępowaniu mięsa rybami i owocami morza kiedy tylko się da, rezygnacji z przetworzonego jedzenia, gotowaniu z produktów lokalnych i świeżych.

Jak więc widać nie jest to dieta, która ściśle określa ilość spożywanego jedzenia, ilość kalorii lub narzuca sztywne godziny posiłków. Na zasadach diety śródziemnomorskiej bazować mogą także osoby, które nie lubią diet w ogóle, ale chcą poprawić wygląd swojej sylwetki lub rozpocząć zdrowy tryb życia.

ryba jako składnik diety środziemnomorskiej

Zasady diety śródziemnomorskiej

Trochę na ten temat zostało powiedziane, chcemy jednak dokładnie przyjrzeć się niejednoznacznym „zasadom” diety śródziemnomorskiej. Na diecie tej kluczowym elementem żywienia są warzywa i owoce. Powinny one być jedzone głównie na surowo – wtedy mają najwięcej wartości odżywczych, np. w postaci sałatek lub owoców na deser. Oczywiście jedzenie pieczonych, ugotowanych na parze lub grillowanych nie jest zabronione. Surowizna po prostu ma więcej wartości odżywczych. Warzywa na diecie śródziemnomorskiej powinno się spożywać do każdego posiłku, bez wyjątku. Oprócz warzyw i owoców nie można zapominać o tym, że swoje talerze należy zapełniać także nasionami roślin strączkowych i produktami zbożowymi oraz pełnoziarnistymi!

Na diecie śródziemnomorskiej ważne jest to, aby jeść lokalnie, wybierać znanych dostawców i producentów. Czasem opłaca się wycieczka do lokalnego warzywniaka, zamiast kupowania wiecznie pięknych owoców i warzyw w wielkich sklepach typu supermarket. Dieta śródziemnomorska to dieta, która w delikatny sposób wymusza wybieranie zdrowszych zamienników, między innymi rezygnację z przetworzonej żywności. Na tego rodzaju diecie niestety trzeba złapać za patelnię i wkroczyć do kuchni, ponieważ gotowe posiłki z paczki nie pozwolą na osiągnięcie efektów, których oczekuje się przechodząc na tą dietę.

Niezwykle ważnym elementem diety śródziemnomorskiej są tłuszcze. Powinno się sięgać tylko po zdrowe tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, awokado. Tego typu tłuszcze są jak najbardziej zdrowe i przede wszystkim potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepiej zdecydować się na polanie sałatki oliwą z oliwek niż sosem, a kanapkę lepiej posmarować awokado niż masłem. Oprócz takich tłuszczów, w diecie śródziemnomorskiej można zajadać dużo orzechów, które zawierają w sobie właśnie zdrowe tłuszcze. Swobodnie na diecie śródziemnomorskiej skonsumować można trzy garści orzechów tygodniowo.

Dla urozmaicenia dań i lepszego zdrowia dieta śródziemnomorska promuje korzystanie z wielu ziół i przypraw w kuchni, a tym samym rezygnację z soli. Sól jest okropnie niezdrowym dodatkiem dodawanym do zbyt wielu dań zbyt często. Powinno się ograniczać jej spożycie do absolutnego minimum. Jeśli ktoś lubi wyraźne w smaku potrawy, może śmiało sięgnąć po całą gamę kolorowych przypraw i pachnących ziół, w celu urozmaicenia posiłku.

Nabiał na diecie śródziemnomorskiej nie jest zakazany, ale nie jest też wskazany. Można go traktować jako dodatek, pojawiający się w jadłospisie co kilka dni. Jeżeli chodzi o nabiał, znajomość dostawcy powinna być kluczowym elementem przy wyborze odpowiedniego produktu. Smakowe jogurty raczej nie wchodzą w grę, no chyba, że przygotowywane samemu. Ser, jajka i mleko musi być jak najwyższej jakości, świeże i nie modyfikowane. Tak, w tych czasach może być o to trudno, dlatego warto rozeznać się wśród okolicznych, małych wiejskich hodowli.

Dochodząc do sedna sprawy – ryby i owoce morza. Wiele osób uważa, że to one są podstawą diety śródziemnomorskiej. Są one jedynie jej dopełnieniem. Ryby i owoce morza to tylko zamiennik mięsa. Mięso białe jest dopuszczalne na diecie śródziemnomorskiej, ale czerwone raczej nie, a najlepiej jak najczęściej zamieniać mięso na rybę lub owoce morza. Po takie pokarmy sięgać można i tak tylko 2 lub 3 razy w tygodniu, głównie należy bazować na posiłkach roślinnych.

Jadłospis osoby przestrzegającej zasady diety śródziemnomorskiej powinien wyglądać mniej więcej tak jak zostało to przedstawione:

Śniadanie

pełnoziarniste pieczywo z hummusem, pomidorki, papryka czerwona

Lunch

sałatka z sałaty rzymskiej z rukolą, dobrej jakości serem feta, oliwkami, cebulką czerwoną, pestkami dyni, polana oliwą z oliwek podawana z podpieczoną bagietką

Obiad

kasza kuskus, brokuł i marchewki pieczone, filet z łososia norweskiego pieczony z ziołami

Przekąska

brzoskwinia/ jabłko/ banan/ mango

Kolacja

zupa krem z batatów z dodatkiem oliwy z oliwek i czosnku
krem z dyni jako przykład posiłku w diecie środziemnomorskiej

Jak dieta śródziemnomorska wpływa na zdrowie?

Dieta śródziemnomorska przynosi wiele korzyści zdrowotnych, przede wszystkim dlatego, że jest po prostu zdrowa, zbilansowana i bazuje na naturalnych produktach. Stosując ją powinno się zmienić swoje nastawienie z jakim podchodzi się do jedzenia. Należy zacząć je celebrować, poświęcać czas na jego przygotowanie i odpowiednie spożywanie. Nie w pośpiechu, nie przed telewizorem ani telefonem. Szybkie jedzenie i nieskupianie się na nim często powoduje, że zjada się o wiele za dużo niż faktycznie potrzeba.


Dieta śródziemnomorska
nie jest typową dietą odchudzającą. Może się nią stać po odpowiednim doborze kaloryczności. Niskokaloryczna dieta śródziemnomorska na pewno przyniesie lepsze efekty niż jakakolwiek głodówka, będą też one długotrwałe i nie doprowadzi ona do efektu jo-jo.

Na dietę śródziemnomorską powinny przede wszystkim przejść osoby, którym zagraża miażdżyca. Dobre tłuszcze stosowane na tej diecie i unikanie czerwonego mięsa pozytywnie wpływają na ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi. Zamiast złych wartości płynących z mięsa, dieta śródziemnomorska bogata jest w kwasy omega-3, na których niedobór cierpi bardzo wiele osób. Ściśle przestrzegana dieta śródziemnomorska to idealny sposób na wieloletnią ochronę przed wszelkimi chorobami układu krążenia. A nie ma co się oszukiwać, wcale taka rygorystyczna to ona nie jest 😉

Jak się okazuje dieta śródziemnomorska zapobiega nie tylko chorobom krążenia. Składniki odżywcze, które zapewnia i jakość jedzenia, której wymaga skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia syndromu metabolicznego. Syndrom metaboliczny to zaburzenia metaboliczne, niezwykle niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szybkie życie, niezdrowa dieta opierająca się na przetworzonej żywności spowodowały istną epidemię tego schorzenia. Zespół metaboliczny jest poważnym czynnikiem często wpływającym na rozwój cukrzycy.

Dieta śródziemnomorska to krótko mówiąc prosta, przyjemna i elastyczna dieta. Dowolnie dostosowywać ją można do swoich potrzeb i możliwości. Nie jest szczególnie rygorystyczna. Wystarczy przestrzegać kilku narzucanych przez nią zasad. Przyniesie efekty zwłaszcza w poprawie samopoczucia, sylwetki, a także stanu zdrowia. Jest to dieta odpowiednia dla każdego, dziecka, nastolatka, dorosłego i osób starszych. Warto się na nią zdecydować. Zmiana stylu życia na zdrowsze – gwarantowana.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.