Olejowanie włosów to bardzo stary sposób pielęgnacji, szczególnie znany w Indiach. W Polsce powoli robi się o nim głośno, zwłaszcza w świecie tak zwanych „ włosomaniaków”, czyli osób bardzo dbających o swoje włosy i stosujących rozmaite techniki pielęgnacji. O samym olejowaniu robi się głośno, ale o tym jak przeprowadzić taki domowy zabieg, już niekoniecznie . Zwykle instrukcje do jego przeprowadzenia są bardzo długie i szczegółowe. Niestety, olejowanie to idealny sposób na pielęgnację, tylko wtedy, kiedy mamy trochę czasu, który możemy spędzić w domu. Z olejem na głowie trzeba trochę „posiedzieć”. Klimat pandemiczny się utrzymuje, więc większość z nas ma możliwość spędzenia wieczora w domu i poeksperymentowania z włosami.
Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika na temat olejowania włosów dla początkujących.
Czym jest olejowanie włosów?
Olejowanie to wyjątkowy sposób pielęgnacji włosów. W ogromnym skrócie polega on na nakładaniu na włosy odpowiednio dobranego oleju. Metod na wykonanie olejowania jest wiele, o każdej postaramy się Wam powiedzieć w dalszej części artykułu. Dobór oleju to także bardzo ważny czynnik, który w znacznym stopniu wpłynie na efektywność wykonywanego zabiegu.
Proces olejowania powinien przynieść naszym włosom wiele korzyści. Przede wszystkim właściwe jego przeprowadzenie powinno poprawić wygląd włosów, dodać blasku, sprężystości. Olejowanie to ratunek nie tylko dla tych, którzy chcą poprawić wygląd samego włosa, ale też dla osób pragnących zwiększyć jego wytrzymałość. Zabieg ten to sposób na wypadające i łamiące się włosy, a także na łupież oraz inne stany zapalne a nawet włosy szybko się przetłuszczające. Ogólnie rzecz ujmując jest to wielofunkcyjna pielęgnacja, odpowiednia dla każdego. Aby jednak na pewno świetnie sprawdziła się na każdych włosach, należy uprzednio wybrać właściwy olej do przeprowadzenia olejowania.
Jaki olejek będzie dla mnie odpowiedni?
W celu wybrania odpowiedniego kosmetyku, należy najpierw określić porowatość swoich włosów. Jak to zrobić? Najłatwiejszym domowym sposobem na sprawdzenie porowatości włosa jest test ze szklanką wody. Weźcie szklankę i napełnijcie ją w ¾ wodą. Na powierzchni wody ułóżcie dwa wyrwane włosy. Jeśli po 5 minutach wasze włosy będą znajdowały się przy dnie szklanki, to znaczy, że macie włosy wysokoporowate – są w złym stanie. Jeśli włosy będą utrzymywać się na powierzchni wody i nie opadną, to znak, że wasze włosy są niskoporowate. Z kolei jeżeli włosy, wykorzystane do wykonania próby, opadną do połowy szklanki, ale nie na sam dół, są to włosy średnioporowate.
Test ten niekoniecznie musi być w 100% adekwatny do stanu rzeczywistego. Jest to jedynie łatwa domowa metoda, która w wielu przypadkach się sprawdziła. Dojść może do sytuacji, w której na Waszych włosach sprawdzi się olejek, który nie będzie odpowiadał ogólnym przypisom. Taka sytuacja nie oznacza, że macie przestać z niego korzystać, jeżeli rezultaty są takie, jakich oczekiwaliście.
Wybranie odpowiedniego kosmetyku do przeprowadzenia olejowania to podstawa. Źle dobrany kosmetyk może pogorszyć kondycje włosów i skóry głowy.

Włosy wysokoporowate
Na włosy wysokoporowate powinno się nakładać oleje wielonienasycone.
Przykłady olejów rekomendowanych dla osób o włosach wysokoporowatych:
- olej sojowy
- olej słonecznikowy
- olej konopny
- olej z wiesiołka
- olej z czarnuszki
- olej z awokado
- olej lniany
- olej rycynowy
Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate lubią oleje nasycone. Osoby z włosami niskoporowatymi mogą na spokojnie sięgnąć również po masełka.
Przykłady olejów rekomendowanych dla osób o włosach niskoporowatych:
- olej kokosowy
- olej rycynowy
- olej słonecznikowy
- masło shea
- masło kakaowe
- masło murumuru
Włosy średnioporowate
Na włosy średnioporowate nakładać należy oleje jednonienasycone.
Przykłady olejów rekomendowanych dla osób o włosach średnioporowatych:
- olej jojoba
- olej ryżowy
- olej rzepakowy
- olej sezamowy
- olej makadamia
- olej słonecznikowy
- olej arganowy
Różne techniki olejowania włosów
Wybór odpowiedniej techniki olejowania włosów to niezwykle ważna decyzja. Niewłaściwy wybór może skutkować tym, że na przykład źle rozprowadzimy produkt po kosmykach lub nałożymy go za dużo tudzież za mało. Zbyt duża ilość oleju obciąży włosy, zbyt mała – nie da oczekiwanych efektów. Olejować można na trzech „poziomach”: od nasady włosa aż po jego końce, od polowy do końcówek lub same końcówki.
Przedstawimy kilka łatwych sposobów olejowania dla osób początkujących:

Olejowanie na sucho
Olejowanie na sucho to metoda najczęściej wybierana przez osoby początkujące. Pozwala ona skontrolować zarówno ilość nakładanego kosmetyku jak i poziom rozprowadzenia.
Proces olejowania na sucho najlepiej przeprowadzać, kiedy włosy są dzień po umyciu i nie nakładaliśmy na nie żadnych dodatkowych kosmetyków np. żeli, pomad, lakierów. Włosy nie mogą być też tłuste, ani brudne.
Na dłonie nakładamy odpowiednią ilość produktu (zależy ona od długości i gęstości włosów, nie ma rady – należy popróbować i znaleźć właściwą dla siebie ilość). Za pomocą swoich dłoni równomiernie rozprowadzamy produkt po włosach. I to wszystko! Olej lub masełko pozostawiamy na około 2-3 godziny na włosach, następnie zmywamy.
Olejowanie na „rosołek”
Olejowanie na „rosołek” to kolejna bardzo łatwa metoda, która pewnie podbije serca wielu. Metoda ta polega na przygotowaniu miski z ciepłą wodą i domieszką oleju. Głowę w misce należy potrzymać przez około 3 minuty. Następnie delikatnie wycisnąć z włosów namiar płynu i zabezpieczyć je foliowym czepkiem (takim jak w amerykańskich filmach noszą pod prysznic). Zabezpieczone w ten sposób włosy powinny odczekać około 20-30 minut. Po upływie tego czasu można zdjąć czepek i pozostawić mokre włosy przez 2-3 godziny. Następnie zmyć.
Olejowanie z odżywką
Nie da się jednak ukryć tego, że olejowanie z odżywką to jeden z łatwiejszych i przyjemniejszych sposobów olejowania włosów.
Olejowanie włosów z odżywką można przeprowadzać zarówno na zmoczone jak i suche włosy.
Na dłoń nakładamy standardową porcję odżywki, powinien być to kleks o wielkości mniej więcej pięciozłotówki. Do odżywki dodajemy kilka kropel oleju i mieszamy. Powstałą maź rozprowadzamy po włosach i pozostawiamy na 30 minut. Jest to wersja olejowania włosów dla zniecierpliwionych lub zabieganych. Proces ten przeprowadza się sprawnie i szybko.
Olejowanie na mokro
Olejowanie na mokro niespecjalnie różni się od olejowania na sucho. Polega to na tym, że bezpośrednio przed rozpoczęciem procesu olejowania zwilżamy włosy samą wodą, a jej nadmiar odciskamy przy pomocy ręcznika lub koszulki. Następnie na dłonie nakładamy odpowiednią ilość oleju lub masełka i rozprowadzamy kosmetyk równomiernie po włosach. Włosy zabezpieczamy koszulką lub ręcznikiem i pozostawiamy na głowie na około godzinę.
Olejowanie na mokro jest trochę trudniejsze niż na sucho, ponieważ nie jesteśmy w stanie tak łatwo skontrolować czy kosmetyk został rozprowadzony równomiernie.
Jak umyć włosy po olejowaniu włosów?
Olej pozostawia włosach tłusty film, który nie jest łatwy do zmycia. Jest na to jednak sposób – zemulgowanie produktu. Na czym to polega? Po olejowaniu odczekać trzeba odpowiednią ilość czasu. Zbyt krótkie trzymanie oleju na włosach nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Kiedy ten czas minie, można przystąpić do mycia włosów. Najpierw należy włosy zmoczyć, następnie nałożyć na nie odżywkę i odczekać około 20 minut, dokładnie zmyć produkt pod strumieniem ciepłej wody. Po wykonaniu tych czynności należy umyć włosy szamponem i gotowe!
Dla początkujących może to okazać się czynnością trudną. Jeżeli za pierwszym umyciem na włosach pozostaną resztki oleju to czynność mycia włosów należy powtórzyć. Olejowanie można wykonywać do 2 razy w tygodniu.
Na początek olejowanie wydaje się długą i skomplikowaną pielęgnacją. Po odpowiednim doborze kosmetyków i 2 lub 3 próbach przestanie jednak być kłopotliwa. Najważniejsze to się nie zniechęcać. Włosy się odwdzięczą.