Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Dlaczego głodówki wcale nie wspomagają odchudzania?

Spis treści

Na zaburzenia odżywiania cierpi około 70 milionów ludzi na całym świecie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest powszechny kult szczupłej sylwetki i niezdrowe standardy dotyczące wyglądu ciała człowieka promowane przez telewizję czy internet. Bardzo wiele osób, w pogoni za „idealnym” ciałem decyduje się na wykańczające głodówki, np. bardzo popularną swego czasu dietę baletnicy. Niektórzy twierdzą, że lecznicze głodówki służą zdrowiu, ale to zupełnie inny temat. Odchudzające głodówki są niezwykle niebezpieczne, a oprócz tego prowadzą do praktycznie nieuniknionego, natychmiastowego efektu jo-jo. Zdecydowana większość osób traktuje tego typu sposób żywienia, a właściwie „nie żywienia”, jako dietę odchudzającą, która potrwa kilka, może kilkanaście dni, skończy się, waga spadnie, żebra się pokażą i będzie można wrócić do swoich starych przyzwyczajeń. Cóż chyba czas, aby wyjaśnić sobie trochę wpływ stosowania tego typu „diety” na odchudzanie.

Czym jest głodówka?

Głodówką, potocznie, określa się dietę, która jest niezwykle uboga w jakiekolwiek wartości odżywcze oraz ekstremalnie niskokaloryczna. Niepoprawnie przeprowadzana głodówka, zwłaszcza taka trwająca wiele dni, może być szalenie niebezpieczna dla osoby praktykującej. Ryzyko wzrasta jeżeli dana osoba nie jest pod okiem lekarza. Podchodząc do głodówki należy być całkowicie zdrowym. Dodać należy, że żadna dieta typu „dieta baletnicy”, czyli głodówka odchudzająca, nie powinna trwać zbyt długo – 10 dni to zdecydowanie za długo – maksymalnie 3 dni.

Dlaczego tak często wspominamy o sławnej diecie baletnicy? Ponieważ jest to jedna z najbardziej popularnych głodówek, dużo młodych nieświadomych osób decyduje się na nią, jest też niesamowicie groźna.

Istnieją głodówki, które zaiste mają sprzyjać odchudzaniu. Są to np. kilkunastogodzinne posty, które zezwalają spożywać posiłki tylko w określonych godzinach dnia. Tak czy owak nawet tego rodzaju głodówki nie trwają zbyt długo – zwykle jest to kilka dni (3 lub 4).
Głodówka to niebezpieczny sposób odchudzania, opowiada się za tym sam jadłospis przykładowych głodówek. Zwykle opiera się on jedynie na spożywaniu napojów, takich które w ogóle nie mają kalorii np. wody, kawy, herbaty. Niestety na głodówce wcale tych płynów za dużo wypić nie można. Traci się przez to ogromne ilości wody, tym samym kilogramy na wadze znikają, ale wracają przy pierwszej lepszej okazji.

Rodzaje głodówek

Wspomnieliśmy już wcześniej, że głodówki odchudzające to nie wszystko. Głodówki są także lecznicze oraz oczyszczające. Opiszemy je krótko, aby nie ograniczać się jedynie do tych groźnych drastycznie odchudzających. Zwolenników głodówek jest wiele, ale są to zwykle osoby wierzące w jej zdrowotne zalety, niżeli zwracające uwagę na drastyczny spadek wagi.


Głodówka lecznicza
– przeznaczona jest dla osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia wynikające ze złego sposobu odżywiania i stylu życia. Chodzi o takie choroby jak np. choroba wrzodowa, kamica. Jednakże każda przewlekła choroba jest przeciwwskazaniem do stosowania głodówki, praktykowane one mogą być tylko pod okiem lekarza i na jasno wytyczonych przez niego warunkach.


Głodówka oczyszczająca
– czyli po prostu detoks! Popełniliśmy jeden artykuł na temat detoksu sokowego, który w pewnym sensie także jest głodówką. Głodówka oczyszczająca ma na celu wypłukać organizm z zalegających w nim toksyn, złogów, pomaga przywrócić balans organizmu. Może trwać maksymalnie 7 dni (tylko u osób zdrowych i stosujących tego rodzaju detoksy często), ale zwykle zaleca się 2 lub 3 dni głodówki oczyszczającej.

Efekty stosowania długotrwałych głodówek odchudzających

Długotrwałe stosowanie głodówki odchudzającej może doprowadzić do bardzo poważnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Udowodniono, że szybkość metabolizmu, w czasie głodówki, rośnie przez pierwsze trzy dni, po czym zaczyna stopniowo spadać. W efekcie możemy być pewni, że po zakończeniu kilkunastodniowej głodówki nie będziemy tylko przemęczeni, ale także szybkość naszego metabolizmu będzie mniejsza niż przed jej rozpoczęciem. Po odbyciu głodówki wracamy więc do normalnego trybu życia i tyjemy szybciej niż kiedykolwiek. Jeżeli ktoś odważył się na podjęcie długiej głodówki odchudzającej musi liczyć się z tym, że po jej odbyciu nie może od razu wrócić do swoich starych nawyków żywieniowych. Wpływ nierozważnie przeprowadzonej i zbyt długiej głodówki doprowadzić może do nagłego efektu jo-jo lub nawet przybrania dodatkowej wagi większej niż przed rozpoczęciem głodówki. W efekcie przedłuży ona proces odchudzania, a nawet je uniemożliwi. Wiele osób po jej odbyciu boryka się z problemami odżywiania, łaknienie jest zwiększone lub znacznie zmniejszone. Obie sytuacje mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych skutków zdrowotnych.

Efekt głodówki na metabolizm to jednak nie najważniejszy aspekt. Głodówka powoduje skrajne wycieńczenie organizmu, który od wielu dni nie mógł skorzystać z prawie żadnych wartości odżywczych, w celu prawidłowego funkcjonowania. W czasie głodówki w organizmie dochodzi do ketozy. Wyjaśnialiśmy to pojęcie w artykule o wegańskiej wersji diety keto. Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię z cukrów i tłuszczów. Kiedy zapasu cukru i tłuszczu się wyczerpią, a w końcu się wyczerpią, ponieważ w czasie długotrwałej głodówki odchudzającej nie dostarczamy sobie tych wartości, organizm zaczyna ratować się pozostałym białkiem. Białko to podstawowy budulec mięśni, włosów, paznokci i wszystkich innych organów. Zostają więc one stopniowo wyniszczane. W efekcie u osób na długotrwałych głodówkach zaobserwować można pogorszenie kondycji włosów, paznokci, cery, skrajne przemęczenie oraz ból mięśni.

Oprócz tego długotrwała głodówka wpływa także na stan psychiczny. Często u osób stosujących głodówkę pojawiają się epizody depresyjne, nagłe i niekontrolowane napady gniewu, znaczne wahania nastroju, rozkojarzenie, a nawet napady lęku. Głodówka praktykowana przez zbyt długi czas działać może destrukcyjnie na gospodarkę hormonalną (czego efektem są wspomniane powyżej skutki oraz dodatkowo znaczny spadek libido).

Przeciwwskazania do stosowania głodówki

Główne przeciwwskazania do stosowania głodówek to efekty uboczne, które one powodują. Inne przeciwwskazania to ciąża i karmienie piersią, przewlekła choroba, jakiekolwiek problemy zdrowotne, słabe wyniki badań krwi. Z głodówek nie powinny korzystać dzieci ani seniorzy.
Głodówka zawsze odbywać się powinna pod okiem lekarza tylko i wyłącznie na przedstawionych przez niego warunkach. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek głodówki należy się odpowiednio przygotować. Przygotowanie do tego procesu zwykle zajmuje około dwóch tygodni, tak samo etap po zakończeniu głodówki.

Jeżeli chcesz szybko, ale i bezpiecznie schudnąć, to dostosuj swój jadłospis do odpowiedniego dla Twojego organizmu deficytu kalorycznego, zapotrzebowanie kaloryczne bez problemu obliczysz przy pomocy internetowego kalkulatora. Zacznij prowadzić aktywny styl życia: codzienna aktywność fizyczna w postaci spaceru, treningu, biegu. Pij dużo wody: 3-3,5l dziennie. Opieraj swoje posiłki na warzywach i owocach, ogranicz przetworzoną żywność i cukier. Długotrwałe efekty gwarantowane!

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.