Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Przygotuj swoją skórę na wiosnę i lato – krem SPF – po co i dlaczego?

krem SPF

Spis treści

Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że krem z filtrem nakłada się na skórę idąc na plażę w słoneczny letni dzień. Niektórzy nie robią nawet tego, ponieważ „chcą się opalić”. W tym artykule wyjaśnimy o co chodzi z nowym fenomenem nakładania kremu z filtrem na twarz codziennie. Wytłumaczymy także, jak nakładać krem z filtrem, tak żeby działał on skutecznie. Przede wszystkim jednak sprawdzimy, czy naprawdę, mieszkając w Polsce, potrzebujemy kremu z filtrem przez cały rok?

O kremie z filtrem trąbią na Tik Toku wszyscy influencerzy związani z pielęgnacją cery. Wiele osób myśli o włączeniu kremu SPF do swojej codziennej pielęgnacji. Nadchodzi wiosna, po niej szybko przyjdzie lato, warto więc wiedzieć po co nam krem SPF i dlaczego powinniśmy go stosować na co dzień.

Czym jest krem SPF?

Na początek wyjaśnić należy co oznacza skrót „SPF”. SPF to skrót od angielskiego sformułowania „Sun Protection Factor”, to z kolei oznacza – współczynnik ochrony przed słońcem. Krem SPF ochraniać ma skórę przed niekorzystnym promieniowaniem słonecznym i jego wpływem na nią.

Jak się okazuje krem z filtrem to nie nowatorski wymysł naszych czasów. Już w starożytnym Egipcie pracownicy fizyczni nakładali swego rodzaju specyfiki ochraniające ich skórę przed poparzeniami słonecznymi. Oczywiście oni raczej nie wiedzieli do końca jak daleko sięgające, destruktywne działanie na skórę człowieka ma promieniowanie słoneczne. Wiedzieli tylko tyle, że jak za długo stoją na słońcu, to kończy się to poparzeniami. My wiemy o wiele więcej. Mimo tego, wielu z nas rezygnuje z używania tego rodzaju kremu.

Krem SPF, w mniej więcej takiej formie, jak znamy dzisiaj, powstał w pierwszej połowie XX wieku. Od tamtego czasu jego formuła była sukcesywnie ulepszana. Dzisiaj na sklepowych pułkach spotkamy różnego rodzaju kremy z filtrem – nawilżające, kojące, do skóry problematycznej, w żelu, w sprayu. Opcji wyboru jest bez liku.

No dobrze, wiemy, że krem z filtrem chroni nas przed poparzeniami, ale po co on nam jeszcze? Przecież niemożliwe, żeby chodziło tylko o poparzenia. Wtedy nikt nie przejmował by się nim aż tak bardzo.

Po co nam krem SPF?

Używanie kremu z filtrem ochrania naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB i UVA. Najpierw więc skupimy się na złym wpływie promieniowania słonecznego na skórę.

Promieniowanie słoneczne sprawia że:

– skóra człowieka chroniona jest przed poparzeniami słonecznymi;
– obniża się ryzyko zachorowania na raka skóry (ryzyko spada nawet o 50%);
– łatwiej utrzymać jednolity koloryt cery;
– skóra nie starzeje się tak szybko.

Wyjaśnijmy o co chodzi w tych ogólnikowo rzuconych spostrzeżeniach.

Po co nam krem SPF

Poparzenia słoneczne a stosowanie kremu SPF

Co do pierwszego punktu raczej nikt nie ma wątpliwości, od dziecka wszyscy wiedzą, że kremem SPF należy się smarować, aby nie zostać poparzonym przez słońce. Nie każdy natomiast rozumie, że promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne cały rok. Zimowa wyprawa w góry również może skończyć się poparzeniami słonecznymi. Śnieg zwiększa siłę promieniowania dwukrotnie. Natomiast w pochmurne dni przez chmury przenika aż 80% promieniowania. Co wskazuje na to, że kremu SPF używać powinno się przez cały rok każdego dnia, niezależnie od pogody. Kwarantanna i czas wirusa COVID nie jest wyjątkiem, promieniowanie słoneczne bardzo skutecznie przedostaje się przez szyby.

Nowotwór skóry a stosowanie kremu SPF

Rak skóry to trzeci w kolejności najczęściej spotykany nowotwór złośliwy. Kobiety chorują na niego nieznacznie częściej niż mężczyźni. Problem dotyczy więc całego społeczeństwa, po równo. Systematycznie stosując krem SPF, unikając ekspozycji nieochronionej skóry na słońce, rezygnując z solarium jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania a ten nowotwór nawet o 50%. Jak już wiemy promieniowanie słoneczne dotyczy nas zarówno latem w słoneczne dni, jak i w środku zimy, kiedy pogoda nie sprzyja.

Przebarwienia na skórze a stosowanie kremu SPF

To głównie promieniowanie słoneczne odpowiada za produkcję melaniny – „opalanie” skóry. Ekspozycja niezabezpieczonej skóry na promieniowanie słoneczne wywołać może przebarwienia pojawiające się na skórze. Odpowiednia ochrona skóry, przez częste używanie kremów SPF, doprowadza do wyrównania kolorytu skóry. Dotyczy to zarówno osób z tendencją do tego typu przebarwień lub walczących z przebarwieniami, które już się u nich pojawiły.

Proces starzenia skóry a stosowanie kremu SPF

Innym bardzo ważnym skutkiem działania promieniowania słonecznego jest przyspieszenie procesów starzenia skóry. Promieniowanie słoneczne skierowane na skórę, która nie jest chroniona kremem SPF, powoduje wczesne występowanie zmarszczek, utratę elastyczności i blasku. W celu utrzymania swojej skóry w jak najlepszym stanie, przez jak najdłuższy czas, musimy wprowadzić krem SPF do codziennej pielęgnacji cery. Warto sięgnąć także po krem do rąk z filtrem oraz na lato uzbroić się w dużą ilość kremu z filtrem, aby nakładać go na wszystkie wyeksponowane części ciała.

Jak nakładać krem SPF tak, żeby działał skutecznie?

Krem SPF powinno się nakładać przez cały rok, przynajmniej na twarz i szyję, ponieważ te części ciała są prawie cały czas narażone na promieniowanie słoneczne. Niezależnie od tego czy jest zima czy lato, czy wychodzimy na dwór czy zostajemy w domu, jedziemy autem czy leżymy plackiem na plaży. Ważne jest to, aby odpowiednio nakładać krem z filtrem i dobrać właściwą jego moc.

Dobór odpowiedniego kremu SPF do rodzaju skóry

Wielu dermatologów twierdzi, że jakikolwiek krem SPF niższy niż 30 jest nieskuteczny. Aby dobrać odpowiednio silny krem SPF powinniśmy kierować się przede wszystkim naturalnym kolorem naszej skóry. Osoby o bardzo jasnej skórze, które po chwili na słońcu robią się czerwone, powinny sięgać po SPF 50 lub 100. Ci, których cera jest troszkę ciemniejsza i na poparzenia słoneczne czekają kilkadziesiąt minut, spokojnie mogą zdecydować się na SPF 30. Warto też zwracać uwagę na indeks UV. Jeśli jest on bardzo wysoki, czyli 6+, wtedy wszyscy powinniśmy skłonić się ku SPF 50 lub 100 i raczej unikać słońca, ponieważ jego działanie może być niezwykle niebezpieczne. Kiedy indeks UV jest niższy niż 4, wystarczy nam delikatniejszy krem SPF.

Jak nakładać krem SPF na skórę?

Ważnym czynnikiem wpływającym na działanie kremu SPF jest sposób w jaki go nakładamy. Jeżeli nakładamy za mało kremu z filtrem lub robimy to za rzadko, nie będzie on działał, a wydane na niego pieniądze będziemy mogli wyrzucić w błoto. Złóżmy, że wybraliśmy już odpowiedni krem z filtrem. Teraz powinniśmy dowiedzieć się jak go nakładać. Krem SPF najlepiej nakładać podczas porannej pielęgnacji.

Są dwie szkoły nakładania kremu SPF. Pierwsza głosi, że krem z filtrem nakładać powinniśmy przed nałożeniem kremu nawilżającego. Druga, że dopiero po nałożeniu i wchłonięciu kremu nawilżającego. Zimą i późną jesienią, wystarczy jak na rękę nałożymy ilość kremu odpowiadającą wielkości monety dwuzłotowej. Następnie powinniśmy rozprowadzić produkt po dłoniach i wklepać w skórę twarzy i szyi. Latem oraz wiosną, nakładać powinniśmy zdecydowanie większą ilość kremu SPF. Najlepiej rozprowadzić produkt po długości trzech palców – serdecznego, środkowego i wskazującego, następnie wklepać go w skórę twarzy oraz szyi. Czynność tą należy powtarzać co dwie godziny. Zasada powtarzalnego nakładania kremu SPF dotyczy każdej pory roku. Nakładać krem SPF należy także po każdym kontakcie skóry z wodą oraz wysiłku fizycznym. Z dużym dystansem powinniśmy patrzeć na obietnice producentów, dotyczące tego, że ich krem SPF jest wodoodporny.

W skrócie: krem z filtrem nakładamy dlatego, że spowalnia procesy starzenia skóry, zapobiega powstawaniu przebarwień, poparzeniom oraz nowotworom skóry. Stosować go powinniśmy przez cały rok, niezależnie od pogody. Należy wybrać odpowiedni krem SPF do swojego rodzaju skóry i stosować go często, nakładać grube warstwy.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.