Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Tania kuchnia, dieta wegańska – czy to możliwe?

Spis treści

Najczęściej diecie wegańskiej zarzuca się to, że jest „droga”. Wiele z osób, tak twierdzących, popiera swoje zdanie wskazując na udziwnione gotowe dania wegańskie, modne restauracje, małe ekologiczne i organiczne sklepy. Mimo że nie ma absolutnie nic złego w wymienionych powyżej produktach i lokalach, to wcale nie tak wygląda weganizm większości osób. Ostatecznie osoby na diecie tradycyjnej też raczej nie codziennie odwiedzają popularne, drogie restauracje i spożywają gotowe sklepowe posiłki. Weganizm może być tani tak samo jak każda inna dieta. W celu podparcia tego stanowiska na naszym Instagramie przez trzy dni pokazaliśmy co jemy nie przepłacając, nie głodząc się i odżywiając się się zdrowo. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie.

Warzywa i owoce to podstawa, co jeszcze?

Twórz jadłospis kilka dni wcześniej

Komponując tanią dietę wegańską dobrze z wyprzedzeniem, 2-3 dniowym, planować jadłospis na kolejne dni. Taki plan pozwala zminimalizować kompulsywne niepotrzebne zakupy, podjadanie lub zamawianie w restauracjach. Oczywiście nawet zaplanowany jadłospis to nie sztywna cela. Można pozwolić sobie na małe odstępstwa, w postaci wegańskich lodów, które są trochę droższe, czy kawy zamówionej na mieście. Aczkolwiek wszelkie wyjścia na miasto także warto rozplanować i wydzielić sobie odpowiedni budżet, by nie obudzić się kolejnego dnia z pustym portfelem i wyrzutami sumienia.

Nie kupuj gotowców – rób sam

Idąc na zakupy pamiętać należy o tym, że robione samemu często oznacza tańsze. Dlatego należy unikać gotowych dań, często mocno przetworzonych, zawierających dużo soli i cukru. Niektóre wegańskie produkty, prawda, są drogie, np. mleko roślinne często osiąga zatrważające ceny, może warto ograniczyć jego zużycie lub wytwarzać swoje. ( Zamienniki mleka krowiego )

Nie daj się „naciągaczom”

Wybierając w sklepie warzywa i owoce unikać należy „naciągaczy”. Co to takiego? Nazywamy tak owoce lub warzywa pakowane w plastikowych pudełkach, że niby taniej jak kupisz od razu 500g niż tyle ile potrzebujesz. Nie dość, że przyczynia się to do wytwarzania większej ilości śmieci, to jeszcze często kończy się marnowaniem jedzenia. Kolejny „naciągacz”, naszym zdaniem, to produkty ekologiczne, faktycznie sadzone były zapewne w innych warunkach, ale kosztują często o połowę więcej, a jeszcze częściej owinięte są plastikową folią. Stanowcze nie.

Korzystaj z wielu przypraw

Jest pewna grupa ludzi, nawet całkiem liczna, która uważa, że wegańskie jedzenie jest nijakie, bo przecież „jecie tylko rośliny”. Cóż, tworząc swoją tanią wegańską kuchnię, warto zaopatrzyć się w całą szafkę rozmaitych przypraw. Często to właśnie one nadają niesamowity smak nawet najbardziej wykwintnych dań. Doprawiając swój posiłek przyprawą z ostrej papryki lub mieszanką curry możemy osiągnąć niesamowite efekty smakowe. Świat przypraw to nie tylko sól, pieprz i ziarenka smaku. Najbardziej orientalne przyprawy, suszone liście ziół, sprawiają, że posiłek z nudnej kaszy z fasolą zamienia się w absolutne kulinarne cudo. My prawie każdą potrawę doprawiamy mixem naszych ukochanych przypraw: curry, ostra papryka, bazylia. Do tego czasem dołącza pieprz lub czarnuszka, rzadziej sól. Przyprawy są bardzo tanie, jeżeli zaopatrzymy się w nie w typowym markecie. Saszetka z przyprawą która starczy na około pół miesiąca to kwestia złotówki, maksymalnie trzech.

zdjęcie przedstawia wiele przypraw, które urozmaicą dietę wegańska w nowe smaki

Pokochaj kaszę

Żyjemy w świecie, którym rządzi makaron. Spożywa się go bardzo dużo. Pamiętać należy o tym, że nie każdy makaron jest wegański. Wegańskie makarony to: makaron z groszku, makaron sojowy, makaron ryżowy, makaron gryczany i kilka innych rodzajów. Najbezpieczniejszym wyborem jest jednak kasza! Kasza jest bardzo odżywcza, a także sycąca. Niewielka ilość ugotowanej kaszy napełni Twój brzuch na kilka godzin. Dodatkowo można z niej zrobić wiele różnych dań, nie tylko samą miskę z kaszą. Można dodać ją do zupy, sałatki, pasty, można zrobić z niej klopsiki ( klopsiki wegetariańskie z kaszy bulgur ).

Wegańskie słodkości po taniości

Wegańskie słodycze to chyba najdroższa inwestycja zakupowa. Wegańskie czekolady i lody zwykle cenowo podwójnie przewyższają swoich „tradycyjnych” konkurentów. Jeżeli już decydujemy się na wegańskie słodkości, to proponujemy albo przygotować je samemu, albo bazować na tanich produktach, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Ręczne przygotowanie wegańskiego ciasta, babeczki, batonika, babki tudzież czekolady to inwestycja o wiele tańsza niż zakup gotowego produktu. Jeżeli nie jesteście fanami wypieków to proponujemy następujące produkty: popcorn w karmelu, wegańskie żelki (takie bez żelatyny), owoce, sorbety (są w takiej samej cenie lub nawet tańsze od zwykłych lodów). Przepisy na wegańskie słodkości znajdują się na naszej stronie w zakładce „przepisy”.

Podsumowanie Instagramowej taniej kuchni wegańskiej

Przez trzy dni staraliśmy się udowodnić naszej Instagramowej społeczności, że tania kuchnia wegańska to nie mit. Na tej diecie na prawdę można chodzić najedzonym cały dzień i nie przepłacić. W celu udowodnienia naszego stanowiska przez trzy dni publikowaliśmy tani wegański jadłospis. Poniżej znajdzie się rozpiska przedstawiająca dane menu, cenę każdego posiłku oraz jego kaloryczność. Jadłospis został rozpisany dwa dni przed przystąpieniem do upubliczniania story, nie dokonaliśmy wcześniej żadnej analizy ani cenowej ani kalorycznej. Ułożyliśmy go zgodne z tym, co zwykle jemy w ciągu tygodnia, naszych preferencji smakowych i potrzeb.

warzywa w koszyku

Dzień 1

Śniadanie

owsianka na wodzie z bananem.

1 kubek owsianki
2 kubki wody
1 średni banan

cena łączna: 1,80zł
kaloryczność: 500kcal

Obiad

sałatka na ciepło z kaszy bulgur, marchewki, papryki i kukurydzy

1 woreczek kaszy bulgur
1 marchew
1 papryka
1 mała puszka kukurydzy

cena łączna: 10,46zł
kaloryczność: 523kcal (doliczone zostały 2 łyżki oleju rzepakowego wykorzystanego do przygotowania posiłku)

Kolacja

smoothie z kiwi, bananów i mleka migdałowego

2 banany
1 kiwi
½ szklanki mleka migdałowego

cena łączna: 4,19zł
kaloryczność: 385kcal

CENA ZA DZIEŃ: 16,45
KALORYCZNOŚĆ ZA DZIEŃ: 1408kcal

Dzień 2

Śniadanie

owsianka na wodzie z bananem.

1 kubek owsianki
2 kubki wody
1 średni banan

cena łączna: 1,80zł
kaloryczność: 500kcal

Przekąska

jabłko

cena: 80gr
kaloryczność: 52kcal

Obiad

puree z ziemniaków i groszku wraz z grillowanym brokułem

½ kg ziemniaków
200g groszku
½ kg brokuła

cena łączna: około 8zł
kaloryczność: 857kcal (doliczone zostały 3 łyżki oleju rzepakowego wykorzystanego do przygotowania posiłku)

Kolacja

jogurt na mleku kokosowym o smaku jagody i aronii

cena: 2,99zł
kaloryczność: 140kcal

CENA ZA DZIEŃ: 12,79zł
KALORYCZNOŚĆ ZA DZIEŃ: 1549kcal

Dzień 3

Śniadanie

jogurt kokosowy o smaku truskawki z bananem

150g jogurtu kokosowego o smaku truskawki
1 banan
posypka z płatków owsianych (tego nie będziemy wliczać ani w cenę ani kaloryczność)

cena: 3,99zł
kaloryczność: 294kcal

Obiad

kasza bulgur z białą fasolą, cukinią i pomidorkami koktajlowymi

1 woreczek kaszy bulgur
1/3 cukinii
250g białej fasoli
125g pomidorków koktajlowych

cena: 8,10zł
kaloryczność: 1009kcal

Kolacja

pół papryki z hummusem klasycznym

pół papryki czerwonej
54g hummusu

cena: ok. 3zł
kaloryczność: 120kcal

CENA ZA DZIEŃ: 15,09zł
KALORYCZNOŚĆ ZA DZIEŃ: 1423kcal

CENA ZA 3 DNI: 45,14zł

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.