Pielęgnacja cery u mężczyzny przebiegać powinna podobnie jak u kobiety. Kluczowe jej elementy to odpowiednie oczyszczenie oraz nawilżenie, przeciwdziałanie podrażnieniom, a także wypryskom. Ważna jest odpowiednia ochrona skóry przed słońcem. Drogeryjne półki zapełnione są kosmetykami „dla kobiet”, w oddzielnych alejkach znajdują się te „dla mężczyzn”. Często kosmetyki te różnią się jedynie zapachem, rzadziej działaniem. Mowa oczywiście o kremach, żelach do mycia twarzy, tonikach i tym podobnych. Mężczyźni mają jednak swoje wyjątkowe potrzeby. Potrzebami tymi są pianki do golenia zarostu na twarzy, kosmetyki używane do pielęgnacji brody i wąsów.
W poniższym artykule omówimy z czego powinna składać się męska pielęgnacja skóry oraz zwrócimy uwagę na wegańskie kosmetyki dla mężczyzn i ich składy.
Wegańska pielęgnacja skóry dla mężczyzn – krok po kroku
Oczyszczenie
Pielęgnacja każdej skóry powinna zaczynać się od odpowiedniego jej oczyszczenia. Mowa o żelu lub piance. Pierwszym krokiem pielęgnacji jest więc dokładne umycie twarzy. Myć twarz należy dwa razy dziennie – rano po obudzeniu się oraz wieczorem przed pójściem spać – lub w razie potrzeby częściej. Twarz należy umyć po wysiłku fizycznym, kiedy jest spocona lub kiedy wyraźnie zebrał się na niej brud, taki jak różnego rodzaju smary, błoto, piasek i tym podobne.
Aby dobrać odpowiedni kosmetyk do mycia twarzy, należy rozpoznać jakiego rodzaju skórę mamy. Czy jest to skóra z widocznymi i dokuczającymi wypryskami? Jeśli tak jest to skóra trądzikowa. Cera mocno przetłuszczająca się, naczynkowa, sucha, wrażliwa. Jeżeli nie mamy do tego głowy, przejść się należy do dermatologa, który szybko pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję.
Dla skór delikatniejszych zalecane jest stosowanie pianek do mycia, dla osób z cerą normalną lub przetłuszczającą się przeznaczone są żele. Zdecydować się można na kosmetyk do mycia z delikatnymi enzymami lub drobinkami, wtedy, przy każdorazowym myciu twarzy, dokonamy delikatnego peelingu. Osoby z widocznymi i aktywnymi wypryskami nie powinny sięgać po żele z drobinkami.

Przywrócenie odpowiedniego poziomu pH
Nawilżenie
Trzeci krok pielęgnacji to nawilżenie, czyli zaaplikowanie odpowiedniego kremu na twarz. Wybór kremu nawilżającego to bardzo ważny element pielęgnacji. Mężczyźni narażają swoją skórę twarzy na wysuszenie lub podrażnienie, w czasie golenia. Dlatego powinni sięgnąć po kremy głęboko nawilżające, ale nie zatykające. Odpowiedni krem nawilżający nie powinien wydzielać intensywnego zapachu – może być to wskazówka na to, że jest perfumowany, czyli może powodować podrażnienia. Na pierwszym miejscu składu idealnego kremu nawilżającego znaleźć się powinna woda, potem olej. Unikać należy produktów, w których składzie znajduje się alkohol.
Stosując krem nawilżający należy sprawdzić jego działanie i dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.

Ochrona przed promieniowaniem UV
Na temat stosowania odpowiedniej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym popełniliśmy jeden artykuł do którego odsyłamy (Przygotuj swoją skórę na wiosnę i lato – krem SPF – po co i dlaczego?). Wybór odpowiedniego kremu z filtrem jest bardzo ważnym czynnikiem. Mężczyźni często zapominają o jego stosowaniu, nawet w upalne i słoneczne dni. Skutkuje to przyspieszeniem procesów starzenia skóry. Aby utrzymać młody wygląd i zmniejszyć możliwość zachorowania na nowotwór skóry, zalecamy zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w krem z filtrem. Powinien być to filtr o mocy minimum SPF50.
Pielęgnacja skóry po goleniu
Golenie twarzy to niezwykle ważny proces w życiu każdego mężczyzny. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego sprzętu, którym wykonamy golenie, czy będzie to brzytwa, golarka, jednorazówka, czy też elektryczna golarka z wieloma głowicami – wybór jest indywidualny i zależy od potrzeb i przyzwyczajeń każdego mężczyzny. Wybrany przyrząd powinien być czysty. W wypadku jakichkolwiek drobnych skaleczeń, do których może dojść w czasie golenia nie chcemy wprowadzać w ranę bakterii. Skończyć się to może wypryskami, które będą się długo goić.
Bardzo ważny jest wybór pianki, balsamu lub żelu do golenia. Kosmetyk ten powinien być bardzo delikatny, najlepiej wybrać taki do skóry wrażliwej. Unikać należy kosmetyków o dużej zawartości alkoholu.
Po wykonaniu golenia, twarz należy umyć chłodną wodą i nałożyć odpowiedni nawilżający kosmetyk po goleniu. Staromodne wody po goleniu często w swoim składzie mają sporo alkoholu, przez co powodować mogą podrażnienia. My polecamy balsamy lub kremy głęboko nawilżające i regenerujące.

Wegańska pielęgnacja brody
Broda to prawdziwa ozdoba dla niejednego mężczyzny. Jednakże żeby broda dobrze wyglądała, to trzeba o nią prawidłowo dbać. W pielęgnacji brody kluczem jest odpowiednie nawilżenie włosa, dzięki temu będzie się łatwiej układał i lepiej prezentował. Wielu znawców tematu uważa, że nie trzeba kupować specjalnego szamponu do mycia brody. Zgodni są natomiast co do tego, że odpowiedni olejek lub balsam to podstawa. Pomocny okazać się może także kartacz – szczotka do brody. Do układania wyjątkowo problematycznej brody przydać się może także wosk.
Kartacz dla wielu brodaczy to podstawa. Nie jest to kosmetyk a raczej akcesoria, ale należy o nim wspomnieć. Pomaga on ułożyć brodę nie niszcząc przy tym struktury włosa. Kartacz świetnie poradzi sobie z wyzbyciem się martwego naskórka z między włosów. Jest to produkt który układa brodę i wspomaga poprawną pielęgnacje skóry twarzy.
Balsamy i olejki do brody to dwa bardzo ważne kosmetyki skupiające się na nawilżeniu zarówno włosa jak i skóry. W tym celu zdecydowanie bardziej polecamy olejki, ale balsam dodatkowo ułatwi układanie brody, jadnakże nie nawilży skóry tak dobrze jak olejek. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Wiadomo, że skóra znajdująca się pod brodą często jest zaniedbywana, przez to robi się sucha i swędzi. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych zjawisk zaleca się stosowanie zarówno kartacza jak i olejku nawilżającego.
Wosk do stylizacji brody to kosmetyk przeznaczony dla osób z dużym i niepokornym zarostem. Trzeba wiedzieć jak go odpowiednio używać, tak żeby efekt nie okazał się odwrotny od oczekiwanego. Przy wyborze odpowiedniego wosku do brody sprawdzić należy jego skład! Wiele wosków do brody niestety wykonywanych jest z wosku pszczelego – co czyni te kosmetyki niewegańskimi. Wegańskich opcji radzimy poszukać w internecie. Na przykład firma Soap Szop produkuje wegańskie sojowe woski do brody wzbogacane drogocennymi roślinnymi olejami.
Wegańskie męskie kosmetyki
Jak już z pewnością udało się zauważyć – mężczyźni powinni pielęgnować nie tylko swoją skórę twarzy ale także brodę, jeżeli takową posiadają. Zasady wegańskiej pielęgnacji u mężczyzn są takie same jak u kobiet, czyli żadnego wosku pszczelego, miodu, i ich pochodnych, kreatyny, kolagenu, elastyny, piżma, ambry, lanoliny, cywety, chitozanu, składników testowanych na zwierzętach. Trochę jest tych zakazanych niewegańskich substancji, ale aby pomóc konsumentom, często na opakowaniu producenci na swoich wegańskich produktach umieszczają informacje i znaczki z napisem „Vegan”. Jeśli nie, to należy dokładnie sprawdzić skład, co wcale nie jest takie trudne jak już człowiek nabierze wprawy. Ważne jest też to, żeby nie kupować od marek, które swoje kosmetyki testują na zwierzętach. Spis takich producentów znajduje się w internecie – daleko szukać nie trzeba. Produkty, testowane na zwierzętach lub w swoim składzie zawierające jakiekolwiek substancje, które były testowane na zwierzętach, nie są wegańskie!