Pisaliśmy już o tym, że krem z filtrem to kluczowy element pielęgnacji każdego rodzaju cery, niezależnie od pory roku. Wyjaśniliśmy także dlaczego ( Przygotuj swoją skórę na wiosnę i lato – krem SPF – po co i dlaczego? ) Latem oraz wiosną nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego o wiele bardziej. Dlatego wybór odpowiedniego kremu z filtrem na okres letni to niezwykle ważna sprawa. Wybierając krem z filtrem powinniśmy kierować się kilkoma rzeczami. Przede wszystkim musimy określić swój fototyp skóry. Następnie rodzaj cery, czy jest ona tłusta, mieszana, skłonna do podrażnień, trądzikowa? Znając już te wytyczne możemy określić jak silny SPF będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Wiele osób dręczy także pytanie czy krem z filtrem należy stosować zostając w domu?
Rodzaje fototypów skóry
Fototyp skóry określa się za pomocą kilku wyznaczników. Na podstawie koloru skóry, włosów, oczu, tego czy mamy piegi i jak szybko się opalamy, możemy określić jaki fototyp skóry posiadamy. Po odpowiednim rozpoznaniu jesteśmy w stanie wybrać rodzaj SPF, który najdokładniej ochroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Wyróżnia się 6 rodzajów fototypów skóry:
- Fototyp 1, celtycki – osoba o tym fototypie skóry charakteryzuje się jasnymi rudymi włosami i bardzo jasnym kolorem skóry, a także jasno niebieskim kolorem oczu. Najczęściej posiada wiele piegów na swoim ciele oraz buzi. Skóra osób o fototypie celtyckim nie posiada żadnej naturalnej ochrony przed słońcem. Nawet chwila spędzona na słońcu, bez odpowiedniej ochrony przed działaniem promieni słonecznych, może przyczynić się do wystąpienia poparzeń skóry. Osoba o celtyckim fototypie skóry zaopatrzyć się powinna w SPR 50+. Na lato rekomendujemy SPF100.
- Fototyp 2, północnoeuropejski – osoba posiadająca północnoeuropejski fototyp skóry najczęściej charakteryzuje się włosami w kolorze od ciemnego rudego, jasnego blondu po ciemny blond. Kolor oczu osoby o fototypie północnoeuropejskim jest jasno niebieski, szary, ewentualnie jasno zielony. Jej skóra jest bardzo blada i opala się na czerwono, po czasie może pojawić się brązowa opalenizna. SPF50 to must have, zwłaszcza latem, kiedy słońce daje popalić.
- Fototyp 3, środkowoeuropejski – osoba o takim fototypie skóry posiada ciemniejszy odcień cery. Skóra jest jasna, ale wpada w odcienie kremowego beżu. Oczy tej osoby mogą osiągać kolor ciemno niebieski, zielony, szary oraz jasny brązowy. Włosy z kolei to ciemny blond aż po wyrazisty brąz. Skóra opala się na jasny brązowy kolor, może ulegać poparzeniom, jeżeli zostanie wystawiona na zbyt długie działanie promieniowania słonecznego. Taka osoba może skorzystać z SPF30, ale w dni, kiedy wie, że spędzi wyjątkowo dużo czasu na pełnym słońcu powinna zdecydować się na użycie SPF50.
- Fototyp 4, południowoeuropejski – osoby o 4. fototypie skóry posiadają śniady, oliwkowy odcień skóry oraz brązowe włosy. Ich oczy są zielone lub brązowe. Takie osoby opalają się na brązowo, ich skóra rzadko ulega oparzeniom słonecznym. Dzięki temu, takie osoby sięgnąć mogą po SPF30 lub SPF20, nawet w upalne dni pełne słońca. SPF50 oczywiście nie zaszkodzi 😉
- Fototyp 5, północnoafrykański/ azjatycki – osoby o fototypie azjatyckim oraz północnoafrykańskim charakteryzuje ciemny odcień skóry, ciemnobrązowe oczy oraz czarny lub ciemnobrązowy kolor włosów. Te osoby bardzo szybko opalają się, ich skóra niezwykle rzadko doznaje poparzeń słonecznych. Jeżeli nie chcą aby ich skóra zbyt szybko przybrała ciemniejszy odcień, sięgnąć mogą po SPF30 lub SPF50. Natomiast jeśli opalenizna im nie przeszkadza, swobodnie mogą zdecydować się na SPF20.
- Fototyp 6, afrykański – osoba o afrykańskim fototypie skóry ma ciemnobrązową skórę, bardzo ciemne włosy i oczy. Ich skóra się nie opala i nie ulega poparzeniom wynikającym z ekspozycji na słońce. Aby ochronić swoją skórę, przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych wystarczy stosowanie SPF20 lub SPF30.

Rodzaje cery
Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje cery. My weźmiemy pod uwagę: cerę normalną, przetłuszczającą się, suchą oraz mieszaną. Są to najczęściej spotykane rodzaje cery. Gdy określimy odpowiadający nam fototyp skóry oraz rodzaj cery, łatwiej będzie wybrać nam właściwy krem z filtrem odpowiadający wymaganiom naszej skóry.
- Cera normalna – cera normalna nie sprawia problemów pielęgnacyjnych. Wydziela odpowiednią ilość sebum, dzięki czemu jest promienna i przyjemna w dotyku. Zmarszczki nie są na niej wyjątkowo wyraźne. Rozszerzone pory nie występują, tak samo jak zaskórniki. Niedoskonałości pojawiają się rzadko i najczęściej są wynikiem działania czynników zewnętrznych. Jej pielęgnacja jest prosta. Krem z filtrem do tego typu cery powinien być delikatnie nawilżający, może zawierać dodatek witaminy C oraz E.
- Cera przetłuszczająca się – jest to rodzaj cery, która wydziela namiar sebum. Twarz się błyszczy, wydaje ciężka i zmęczona. Towarzyszom jej rozszerzone pory, zaskórniki oraz częste niedoskonałości. Pielęgnacja tego typu cery jest dość trudna, ponieważ nie można dopuścić do jej przesuszenia – wywoła to zwiększone wydzielanie sebum. Cerę taką należy chronić przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Najlepiej wybrać lekki krem z filtrem na bazie wody. Unikać należy ciężkich, tłustych kremów SPF. Warto sięgnąć po kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum. Można także zdecydować się na używanie samego kremu z filtrem bez uprzedniego nakładania kremów nawilżających.
- Cera sucha – często jest ona powodem uczucia dyskomfortu, związanego z uczuciem „naciągnięcia” skóry twarzy, często pojawiają się na niej czerwone łuszczące się plamy. Cera taka nie wydziela odpowiedniej ilości sebum, przez co jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych (chłód, ogrzewanie, wiatr, słońce), często pojawiają się podrażneinia. W pielęgnacji tego typu cery kluczowe jest odpowiednie nawilżenie. Posiadając cerę suchą zdecydować się należy na nawilżający krem z filtrem. Może on posiadać delikatnie cięższą, ochronną formułę. Warto sięgać po już przetestowane kosmetyki lub znane zaufane marki.
- Cera mieszana – pielęgnacja cery mieszanej to niezwykle trudne zadanie. Pewne partie twarzy charakteryzuje nadmierne wydzielanie sebum, inne z kolei pozostają suche. W tym wypadku najlepiej sięgnąć po dwa rodzaje kosmetyków. Zaopatrzyć się w dwa kremy z filtrem. Jeden powinien być silnie nawilżający i bardziej tłusty, a drugi lekki i wodnisty.

Czy krem z filtrem należy stosować w codziennej pielęgnacji nie wychodząc z domu?
Spędzając czas w domu część z nas rezygnuje ze stosowania kremu z filtrem. Inna część nie stanie przy oknie bez nałożenia grubej warstwy SPF. Kto ma słuszność? Zależy to od rodzaju szyb oraz rodzaju stosowanych przez nas kosmetyków.
Jeżeli w naszym domu lub miejscu pracy zainstalowane są okna z trzy milimetrową pojedynczą szybą zdecydowanie powinniśmy stosować kremy z filtrem przebywając w tych pomieszczeniach. Szyby takie przepuszczają 75% promieniowania UV-A oraz 35% promieniowania UV-B. Mowa tu jednak o starych modelach szyb. W nowszym budownictwie stosuje się szyby pochłaniające znaczną ilość promieniowania słonecznego. Nowoczesne szyby powstrzymują od 98 do 99% promieniowania UVB i UVA. Promieniowanie UVC nie jest przez nie w ogóle przepuszczane. Jeżeli posiadamy szyby nowej generacji nie musimy stosować kremu z filtrem w przestrzeni domowej lub biurowej.
Sytuacja przedstawia się inaczej jeżeli stosujemy kosmetyki źle reagujące z promieniowaniem słonecznym. Tyczy się to takich składników jak: różnego rodzaju kwasy, kosmetyki zawierające duże ilości retinolu oraz pochodnych. W takich wypadkach należy stosować krem SPF, nawet jeżeli posiadamy nowoczesne szyby.