Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Wegańska pielęgnacja włosów

Spis treści

Na świecie coraz więcej osób deklaruje się jako weganie, znaczna ilość odstawiła w swojej diecie mięso. Ludzie są bardziej świadomi swoich żywieniowych oraz zakupowych wyborów. Zwyczajny konsument podejmuje bardziej roztropne decyzje, coraz częściej uwzględniając w nich wpływ jego czynów na środowisko, zdrowie innych, a także swoje. Współczesny producent musi być ostrożny i uważny na każdym kroku, jeżeli nie chce stracić uwagi konsumenta.

W związku z tymi zmianami już prawie w każdej branży znajdziemy produkty wegańskie, wolne od okrucieństwa, ekologiczne i organiczne. Branża kosmetyków do pielęgnacji włosów nie pozostaje dłużna i również bogata już jest w dobrej jakości wegańskie kosmetyki do pielęgnacji włosów. Dokonując zakupu kosmetyków do włosów należy uważnie się zastanowić nad wyborem, bo jest on szeroki. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, aby był on pomocą i swego rodzaju poradnikiem przy wyborze odpowiedniej wegańskiej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Niewegańskie i szkodliwe substancje w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Włosy to kluczowy element wyglądu człowieka. Piękne i zdrowe włosy to najlepsza ozdoba, z kolei niezadbana fryzura wpływa negatywnie na wygląd. Dlatego też kosmetyki do pielęgnacji włosów należy wybierać roztropnie. Szczególnie wtedy, kiedy jesteś weganinem.

W produktach do pielęgnacji włosów często znajduje się masa niewegańskich składników. Do niedawna panował szał na kreatynę, a pozostałości tego trendu nadal widać na sklepowych półkach. Kreatyna to składnik pochodzenia zwierzęcego, konkretniej jest to białko wytwarzane przez organizmy zwierzęce. Znajduje się ona także w ciele człowieka. Na włosy wpływa regenerująco. Niestety pozyskiwana jest od zwierząt, nie może być więc elementem wegańskiej pielęgnacji włosów. Oczywiście sięgać można po wiele wegańskich preparatów o podobnym działaniu. Bardzo dobrze sprawdzają się wegańskie produkty proteinowe.

Kolejnym składnikiem pochodzenia zwierzęcego znajdującym się w wielu kosmetykach, nie tylko do włosów jest wosk pszczeli oraz miód. Najczęściej składnik ten jest wyróżniony już na etykiecie produktu, czasami trzeba się go doszukiwać w składzie pisanym drobnym druczkiem. Wosk pszczeli oraz miód działają podobnie jak kreatyna, ale nie tak dogłębnie. Składniki te wygładzają i odżywiają włosy.

Niezwykle szkodliwe dla włosów są także chemiczne składniki często przemycane w wielu szamponach, odżywkach itp. Są 3 podstawowe składniki, których lepiej unikać wybierając produkty do włosów. Składniki te to: alkohole, SLS-y oraz ftalany.

Te pierwsze, czyli alkohole, są częstym składnikiem wielu szamponów ( wegańskie szampony w kostce ), konkretniej mowa o benzylu oraz etanolu. Częste sięganie po produkty o dużej zawartości tych składników doprowadzić może do przesuszenia skóry głowy, w efekcie do swędzenia, osłabienia włosa i pogorszenia jego kondycji.

SLS-y oraz SLES to niezwykle popularne składniki, zwłaszcza szamponów. Mają one sprawiać, że produkt będzie się pięknie pienił. Problem jest taki, że działają bardzo agresywnie. Korzystanie z produktów o dużej zawartości SLS-ów i SLES-ów może doprowadzić do drastycznego przesuszenia skóry głowy.

Ftalany to substancje, które często znajdziemy w szamponach oraz kosmetykach utrwalających np. żelach do włosów. Ale jest to nie co innego jak rozpuszczalnik, który wpływa fatalnie na kondycję włosa oraz skóry głowy.

Wegańskie szampony

Skoro już wiemy czego nie chcemy, to warto teraz ustalić czego oczekujemy od naszego wegańskiego oraz naturalnego szamponu. Szampon to kosmetyk, który powinien oczyszczać skórę głowy, ale także ją odpowiednio pielęgnować. Dobry szampon nie powinien wysuszać zawierać SLS-ów, ftalanów ani alkoholu. Naturalny wegański szampon nie może dodatkowo mieć w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Nie powinien być także testowany na zwierzętach.

Oczywiście, wybierając odpowiedni szampon najlepiej zdecydować się na profesjonalny produkt stosowany przez stylistów. Nie każdy chce dokonywać takiego zakupu i zdecydowanie preferuje drogeryjny produkt. Nie ma w tym nic złego. Polskie drogerie oferują dość szeroki wybór naturalnych oraz wegańskich szamponów np. W Rossmannie znaleźć można wegański oraz naturalny szampon marki „neboa”, w ekologicznym opakowaniu. Nie jest to jedyny taki produkt oferowany przez sklep Rossmann, na stronie internetowej tej firmy odnajdziemy wiele wegańskich i naturalnych szamponów, o przyjaznych, krótkich oraz naturalnych składach. Drogeria Hebe w swojej ofercie wegańskich szamponów posiada np. całą gamę bardzo teraz popularnych produktów „Hair in balance by ONLYBIO”.

Wegańskie odżywki

Odpowiednio dobra odżywka do włosów to ważny element pielęgnacji. Jest to kosmetyk o radzi szerokim działaniu. Odżywka do włosów ma wygładzać, nadawać blasku oraz zapewniać ochronę przeciw czynnikami zewnętrznymi.

Jest wiele rodzajów odżywek. Jedne mają zapewniać blask, inne redukować puszenie, jeszcze inne wykazywać działanie wzmacniające. Odżywkę należy odpowiednio dobrać do rodzaju włosa. Osoby z rozdwojonymi końcówkami i napuszonym włosami powinny sięgnąć po odżywkę wzmacniającą. Te osoby, które pragną uzyskać perfekcyjnie gładkie i świecące włosy mogą szukać pomocy w odżywkach nadających blask. Najważniejsze jest to, aby nie obciążać włosa oraz nie wysuszać go. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze składem swojej odżywki.

Wegańskie drogeryjne odżywki, w atrakcyjnych cenach, to np. drogeryjną, dość tanią odżywką o krótkim składzie są odżywki firmy „Gift goNature”.

Wegańskie maski do włosów

Maska do włosów to kosmetyk o silnym działaniu. Maskę do włosów stosować można kilka razy w tygodniu. Nie jest to kosmetyk, który zmywa się od razu lub minutę po nałożeniu. Maskę do włosów należy na nich trzymać zwykle od 15-30 minut. Maski zwykle wykazują działanie podobne do odżywek, jednak ich działanie ma być dogłębne. Skutecznie zmieniają wygląd włosa. Regularne ich stosowanie może przynieść pozytywne długotrwałe korzyści. Wegańskie maski do włosów nie powinny zawierać substancji pochodzenia zwierzęcego, nie powinny być (ani żadne ich składniki) testowane na zwierzętach. Aby nie uszkodzić struktury włosa, lepiej zdecydować się także na maskę bez dodatku SLS-ów, bez dużej ilości alkoholi albo ftalanów.

Maskę należy odpowiednio dobrać do rodzaju włosa, wtedy jej działanie będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujące.

Wegańskie maski do włosów, o krótkim i dobrym składzie, łatwo dostępne i niedrogie? Oto kilka naszych propozycji: Eveline „Sweet Coconut”, Isana Professional „maska do włosów zmęczonych i suchych z olejkiem arganowym”, ONLYBIO „hydra repair”.

Wegańskie szampony

Wegański peeling do skóry głowy

Peeling do skóry głowy to dość nowy kosmetyk. W Polsce popularność dopiero zyskuje, powoli. Peeling do skóry głowy wykorzystuje się w dokładnie tym samym celu, w którym używa się peelingu do twarzy. Ma on przede wszystkim pozbyć się martwego naskórka, przygotować skórę na działanie innych kosmetyków, normuje pracę gruczołów łojowych nie dopuszczając do przetłuszczania. Jak widać jest to kosmetyk bardzo przydatny osobom, których skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się, ale nie tylko. Peeling w rezultacie pobudza cebulki i przyspiesza rośnięcie włosów, oprócz tego nawilża skórę głowy.

Wegańskie peelingi dostępne w drogeryjnych cenach, ale o bardzo dobrym działaniu to np peeling „Hair balance by ONLYBIO”, by ONLYBIO”, „Łagodzący peeling do skóry głowy VIANEK”, „Rokitnikowy śrub do głowy Siberica”. Wszystkie te produkty działają bardzo dobrze i są w przystępnych cenach. Zamówić je można przez internet lub zakupić w sklepach stacjonarnych.

Wegański olejek do włosów

Z wegańskimi olejami i olejkami do włosów jest najmniejszy problem. Stosując naturalne olejki do pielęgnacji włosów nie musimy się martwić tym, że zostały one wyprodukowane ze składników pochodzenia zwierzęcego, no chyba, że nałożymy smalec lub masło na głowę… czego odradzamy. Na włosy można nakładać zarówno oleje kupione w spożywczym (np. Olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany). Decydując się na wykonywanie metody olejowania, lepiej zapoznać się z tym procesem i dobrać odpowiedni olej. W tym celu, zapraszamy do naszego wcześniejszego wpisu na temat olejowania włosów.

Wiele osób używa olejków do włosów po ich wysuszeniu lub przed, żeby je wygładzić i dodatkowo nawilżyć. Wtedy często sięga się po kupne olejki do włosów. Zwykle jest to mieszanka różnych składników bazujących na jakimś wybranym oleju. Oto kilka propozycji wegańskich olejków do włosów: „Olejek 3w1 do włosów Orientalny Ogród” marki Yope, „Olej z nasion wiesiołka” marki Anwen, „Kwiatowy olejek odbudowujący do włosów z olejkiem z jojoba” marki Yves Rocher.

kokosowy olej do włosów

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.