Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Lepsze cardio czy interwały? – który trening efektywniej pomoże nam spalić tłuszcz

Lepsze cardio czy interwały? – który trening efektywniej pomoże nam spalić tłuszcz

Spis treści

Lato powoli przemija, wakacyjne beach body przestaje być jednym z głównych zmartwień wielu kobiet i mężczyzn. Czas za to rozpocząć przygotowania na przyszły sezon wakacyjny, dla ambitnych, może nawet utrzymać formę przez zimę. W głowie pojawia się pytanie, jaki rodzaj treningu będzie najbardziej efektywnym?

Do wyboru mamy wiele rodzajów treningów możliwych do wykonania na siłowni oraz w domu. Dzięki temu dużemu zróżnicowaniu, każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto jednak wybrać mądrze, tak aby treningi były dla nas przyjemnością i doprowadziły do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Zbyt intensywny zestaw ćwiczeniowy może doprowadzić do przeciążenia organizmu, powstania kontuzji, może nas po prostu zniechęcić do wykonywania ćwiczeń. Odpowiednio dobrany zestaw będziemy wykonywali z przyjemnością i uradowani obserwowali jego rezultaty.
Dwoma rodzajami treningu, prowadzącymi do podobnych rezultatów utraty tkanki tłuszczowej, jest trening cardio oraz interwałowy. Oba zestawy znacznie się od siebie różnią i przeznaczone są dla różnego rodzaju osób. W poniższym artykule ustalimy co stanowi te różnice, kto powinien zdecydować się na trening cardio, a kto na trening interwałowy, a także skupimy się zarówno na ich plusach jak i minusach.

Trening cardio

Trening cardio, inaczej nazywany treningiem tlenowym lub aerobowym, charakteryzuje się stałą intensywnością. Skutecznie pomaga poprawić kondycję i dotlenić organizm. Cardio charakteryzuje się średnią intensywnością. Powinien on trwać długo i nieprzerwanie, jeden trening powinien trwać od 40 do 60 minut. Jak już zostało to podkreślone, ćwiczenia podczas treningu cardio wykonywać należy z tą samą intensywnością, to znaczy w stałym tempie, utrzymując stałe tętno.

Warto zaznaczyć, że trening cardio należy wykonywać codziennie, aby efekty były zadowalające. Nie powinien on trwać krócej niż 40 minut, ponieważ nie będzie w pełni efektywny. Dopiero po 15 minutach cardio, organizm zaczyna spalanie tkanki tłuszczowej.

W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, warto połączyć cardio z treningiem siłowym. Rezultaty odpowiednio przeprowadzanego treningu cardio to przede wszystkim utrata wagi, z wiązana z redukcją tkanki tłuszczowej. Cardio poprawia także naszą kondycję, samopoczucie oraz poziom dotlenienia organizmu.

Trening interwałowy

Trening interwałowy charakteryzuje się o wiele większą intensywnością od treningu cardio. Dlatego też na trening interwałowy decydować się powinny osoby średniozaawansowane. Dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, interwały mogą okazać się treningiem zbyt wymagającym.

Trening interwałowy dzieli się na dwie fazy stale się powtarzające. Pierwsza z nich angażuje organizm do ciężkiego wysiłku. Następnie występuje króciutki odpoczynek i przechodzimy do fazy niepełnego odpoczynku. Na przykładzie, jeżeli naszym treningiem interwałowym jest bieg: I faza to intensywny szybki bieg przez około 10 sekund, następnie zwalniamy do marszu i delikatnie przyspieszamy, by osiągnąć prędkość truchtu przez 10 sekund. Znów przyspieszamy do szybkiego biegu przez około 20 sekund i znowu „odpoczywamy” przez 10 sekund.

Trening interwałowy trwać powinien od 20 do 30 minut i powtarzać go można w odstępach nie krótszych niż 48 godzin. Po tak intensywnym treningu organizm potrzebuje czasu na regenerację. Zwłaszcza, że po odbyciu takiego treningu organizm spala tkankę tłuszczową nawet do parunastu godzin po jego zakończeniu.

Interwały przynoszą efekty szybko. Dobrze wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej z miejsc, w których jest jej najwięcej. Mowa o brzuchu, udach oraz biodrach.

Treningu interwałowego nie należy łączyć z innymi formami ciężkiego wysiłku fizycznego. Można jednak go urozmaicić o krótki i średnio intensywny trening siłowy.

Trening interwałowy

Który trening lepiej odchudza?

Na to pytanie nie da się niestety jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ oba działają bardzo dobrze na proces odchudzania. Każda osoba powinna dobrać odpowiedni trening do swoich potrzeb. Ktoś kto może sobie pozwolić na codzienne długie treningi, ale za to wykonywać je ze średnią intensywnością, co zadziała dobrze na osoby początkujące, powinien wybrać cardio. Jeżeli jednak ktoś woli intensywne, ale rzadsze oraz krótsze treningi i jest osobą co najmniej średniozaawansowaną, to może skusić się na trening interwałowy.

Trening interwałowy przynosi efekty szybciej, niż cardio. Oba jednak wpływają na ciało ogólnorozwojowo. Poprawiają kondycję, dotleniają organizm, usprawniają pracę wszystkich mięśni.

Wady treningu interwałowego oraz cardio

Nic nie jest idealne, interwały i cardio też nie. Dlatego skupmy się na kilku wadach każdego z tych treningów.

Podstawową wadą treningu interwałowego jest to, że trening ten przeznaczony jest tylko dla osób zaawansowanych lub średniozaawansowanych. Osoba początkująca nie może rozpocząć realizacji planu treningowego składającego się z interwałów, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanych przez nią rezultatów. Treningu interwałowego nie należy wykonywać późnym popołudniem ani wieczorem. Poza tym interwały to świetny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki dla tych, którzy kontynuują już swą przygodę ze sportem przez dłuższy czas.

Cardio to rodzaj treningu, który może zostać podjęty, przez każdą zdrową osobę. Podobnie jak trening interwałowy skutkuje osiągnięciem smukłej i wysportowanej sylwetki. Droga do celu jest niestety dłuższa. Ćwiczenia należy wykonywać częściej i trwają dłużej. By podjąć się cardio trzeba mieć więc dużo czasu. Za to trening cardio możemy wykonać rano, w ciągu dnia oraz wieczorem.

Wady treningu interwałowego oraz cardio

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.