Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

„Przepisy” na domowe środki czystości

domowe środki czystości

Spis treści

Chcąc zmieniać nasze życia na bardziej ekologiczne częściej decydujemy się na korzystanie z materiałowych toreb na zakupy, nie kupujemy wody w plastikowych butelkach, oszczędzamy wodę, oszczędzamy energię elektryczną itp. Zapominamy natomiast o tym, co spuszczamy do ścieków, wylewamy na trawnik za domem. Tradycyjne środki czystości często zawierają wiele składników niezwykle szkodliwych dla środowiska, nie są ekologiczne, a ich częste używanie rzutuje nie tylko na stan środowiska. Tego typu specyfików używać można tylko w rękawiczkach, nie należy ich za bardzo wdychać, są niezwykle niebezpieczne dla dzieci. Często też wcale nie działają lepiej niż środki czystości znane od dawna używane już przez nasze babcie i prababcie, ekologiczne i zdecydowanie mniej szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Czy warto używać ekologicznych środków czystości?

Nie ważne czy kupne, czy sporządzane samemu w domu, ekologiczne środki czystości to o wiele lepszy wybór niż te z masą agresywnych i silnie działających składników. Oto kilka dowodów na to wskazujących:

  • Domowe ekologiczne detergenty są tańsze! Zwykle bazują one na takich produktach jak soda oczyszczona, ocet, olejki eteryczne, sok z cytryny, woda utleniona. Są to tanie i powszechnie dostępne specyfiki. Ich zakupu dokonać można w każdym sklepie osiedlowym. Kosztują po kilka złotych. Dzięki temu nasze środki czystości zamykać się będą w cenie 10-15 złotych. Cena masowo produkowanych środków o silnym, drażniącym składzie przeważnie zaczyna się od 20 złotych.
  • Lepiej dla Twojego zdrowia! Ekologiczne detergenty nie działają drażniąco na skórę człowieka, tak jak wszystkim znane zwyczajne środki czystości. Nie trzeba z nich korzystać z taką ostrożnością, nie będą powodowały zawrotów głowy, bólu głowy, duszności. Ich przechowywanie, nawet w domu pełnym dzieci, nie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla zdrowia nieświadomych maluchów. Oczywiście należy zachować ogromną ostrożność.
  • Ekologiczne = przyjazne planecie! Ekologiczne środki czystości, te robione ręcznie w domu oraz kupowane, zdecydowanie łagodniej wpływają na środowisko naturalne. Sprzątając swój dom, każdy spłukuje detergenty wodą, która następnie leci do kanałów. Ekologiczne środki czystości, zmyte wodą i spuszczone do odpływu, nie będą wpływać na środowisko z niszczycielską siłą.
  • Porównywalna jakość! Jakość ekologicznych środków czystości do innych detergentów jest taka sama. Różni się tylko tym, że jedne wykorzystują substancje mniej szkodliwe i drażniące dla człowieka jak i planety oraz zwierząt, a inne bardziej. Nie ma to jednak przełożenia na proces czyszczenia ani efekt końcowy.
Czy warto używać ekologicznych środków czystości?

Przepisy na środki czystości do całego domu

Ekologiczne sprzątanie łazienki

→ Ekologiczny płyn do mycia kamienia łazienkowego

Sodę oczyszczoną rozrób z wodą w stosunku 3:1, np. trzy szklanki wody na szklankę sody oczyszczonej. Dodaj 3 łyżki octu. Wymieszaj składniki. Przelać je możesz do wielorazowego dystrybutora lub nanosić na powierzchnię za pomocą ściereczki. Płyn ten doskonale sprawdzi się do czyszczenia osadu, kamienia, nabłyszcza czyszczoną powierzchnię i nie pozostawia smug. W celu dodania efektu zapachowego możesz sięgnąć po ulubiony olejek eteryczny i dodać dwie krople do przygotowanego płynu.

→ Ekologiczny płyn do mycia toalety

Myjąc sedes świetnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i wody. Rozrób ją z jednej szklanki wody i połowy szklanki sody oczyszczonej. Wyszoruj pastą muszlę toaletową i pozostaw na pół godziny, następnie zmyj wodą. Jeżeli chcesz wybielić powierzchnię muszli klozetowej, do pasty dodaj dwie łyżki soku z cytryny.

→ Ekologiczny płyn do mycia luster

Aby dokładnie umyć łazienkowe lustro, nie potrzeba wiele. Wystarczy woda i odrobina octu. Niektórzy decydują się także na dodanie spirytusu. Do stworzenia płynu wykorzystaj pół litra ciepłej wody i pół szklanki octu. Jeżeli chcesz dodać alkohol, dodaj jego dwie łyżki. Płyn przelej do wielorazowego dystrybutora, nanieś na powierzchnię lustra i energicznie przecieraj, najlepiej ściereczką z mikrofibry. Płyn ten nie pachnie zbyt ładnie, ale zapach nie utrzymuje się na powierzchni lustra

Ekologiczne sprzątanie kuchni

→ Ekologiczny płyn do mycia tłustych zanieczyszczeń

Aby wyczyścić tłuste zanieczyszczenia w kuchni, umyć piekarnik, kuchenkę gazową, tudzież płytę indukcyjną, wykorzystać musisz cztery rzeczy. Wymieszaj ze sobą szklankę wody, pół szklanki octu, pół szklanki spirytusu oraz pięć kropel ulubionego olejku eterycznego. Powstały płyn przenieś do wielorazowego dystrybutora. Rozprowadź mieszankę na czyszczonej powierzchni i odczekaj około 2-3 minut. Następnie wytrzyj powierzchnię szmatką.

→ Ekologiczny płyn do mycia blatów kuchennych

Kuchenne blaty to miejsce, na którym przygotowujemy posiłki, kładziemy produkty. Bardzo ważne jest to, aby ta powierzchnia była wyjątkowo czysta. Dlatego do czyszczenia kuchennego blatu wykorzystaj ocet jabłkowy (ma działanie antybakteryjne), wodę oraz olejek eteryczny. Na szklankę octu jabłkowego dodaj szklankę wody i kilka (2-5) kropli ulubionego olejku eterycznego. Blaty myj za pomocą ściereczki lub gąbeczki.
Ekologiczne sprzątanie kuchni

Ekologiczne sprzątanie sypialni i salonu

→ Ekologiczny płyn do sprzątania kurzu

Do myci kurzu wykorzystaj oliwę z oliwek, ulubiony olejek eteryczny, ocet i wodę. Zmieszaj ze sobą dwie szklanki wody, pół szklanki octu, 1/3 szklanki oliwy z oliwek oraz pięć kropel ulubionego olejku eterycznego. Nanieś trochę płynu na ściereczkę i przecieraj okurzoną powierzchnię kolistymi, zagarniającymi ruchami

→ Ekologiczny płyn do mycia mebli drewnianych

Płyn do mycia mebli drewnianych i płyn do mycia kurzu niewiele się od siebie różnią. Wymieszaj ze sobą dwie łyżki oliwy z oliwek, szklankę wody i dwie łyżki octu. Do gotowego płynu dolej około pięciu kropel ulubionego olejku eterycznego. Postępuj tak, jak opisano w punkcie powyżej.

Ekologiczny płyn do mycia podłogi

→ Ekologiczny płyn do mycia paneli

Ocet lub ocet jabłkowy wymieszaj z wodą. Ocet jabłkowy ma delikatniejszy zapach i działanie antybakteryjne. Wybrany ocet wymieszaj z wodą w stosunku 3:1. Następnie dodaj dwie łyżki olejku eterycznego. Dokładnie wymieszaj.

→ Płyn do mycia kafelek

Aby dokładnie wymyć kafelki, zmieszaj ocet z wodą oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Płyn ten może być wykorzystywany zarówno do mycia kafelkowej podłogi jaki i ścian. Na pół litra ciepłej wody wlej 0,25 litra wybranego octu i dwie małe łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Powstały płyn będzie miał działanie silnie antybakteryjne, umyje powierzchnie nie pozostawiając smug, delikatnie nabłyszczając. Możesz dolać także łyżkę soku z cytryny dla otrzymania świeżego, stonowanego zapachu.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.