O praktyce uważności, jogi oraz terapii mówi się obecnie coraz więcej i w o wiele bardziej otwarty sposób. Szersze grono osób zaczyna dostrzegać potrzebę samorozwoju, doświadczania emocji, a także uważnego postrzegania chwili obecnej. W tym celu, podejmują wiele kursów, poświęcają temu dużo czasu. Wszystkie te rzeczy są bardzo ważne w życiu człowieka. Większość z nas cierpi na pewne zaburzenia psychiczne, wynikać mogą one z różnych sytuacji z przeszłości. Wszyscy na pewno cierpimy z powodu nadmiaru stresu w życiu. W XXI wieku nie sposób go uniknąć, a jego skutki negatywnie wpływają na prawie każdy aspekt ludzkiego życia.
Praktyka mindfulness, jogi oraz terapia pomagają w nauce radzenia sobie ze złym stresem, tym samym zmniejszają jego oddziaływanie na komfort życia jednostki.
Czym jest mindfulness i co oznacza?
Mindfulness, czyli w tłumaczeniu uważność, łączy ze sobą elementy jogi i medytacji. Trening uważności polega na ćwiczeniu skupienia na chwili obecnej, w sposób niezakłócony jakąkolwiek oceną tej chwili przez pryzmat przeszłości lub obawę przyszłości. Praktyka mindfulness łączy w sobie elementy jogi, medytacji i buddyzmu, ale robi to w pełni świecki sposób.
W praktyce mindfulness chodzi więc o to, aby całkowicie skupić się na chwili obecnej i przeżywać ją tu i teraz. Na przeżywanie chwili obecnej nie mogą wpływać żadne przemyślenia i oceny z przeszłości lub obawa o przyszłość. Należy wyciszyć umysł w tych aspektach i nastawić go na stuprocentowe przeżywanie tego, co jest w naszym życiu obecne teraz.
Pionierem uważności jest profesor Jon Kabat-Zinn, który w końcówce lat siedemdziesiątych założył Klinikę redukcji stresu, mieściła się ona w Massachusettes. To Jon Kabat-Zinn zdefiniował pojęcie mindfulness i stworzył program o nazwie Redukcja Stresu Oparta na Uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction), w skrócie z angielskiego MBSR. Jak z nazwy wynika, program ten ma na celu zmniejszenie odczuwanego stresu dzięki praktyce uważności.

Mindfulness w życiu codziennym
Aby stosować mindfulness, nie trzeba przechodzić całego programu MBSR. Praktykę uważności można stosować codziennie. Wprowadzenie zasad mindfulness do życia codziennego nie jest najłatwiejszym zadaniem i wymaga dużych przygotowań oraz treningu. Dlatego przejście specjalnego programu na pewno o wiele ułatwia ten proces. Można jednak praktykować uważność w wybranych aspektach życia oraz wprowadzać ją małymi kroczkami. Ważne by skutki tej praktyki pozytywnie wpływały na życie osoby zainteresowanej. W celu rozwoju umiejętności uważnej obecności, rozwija się umiejętność obserwacji swojego ciała, myśli, emocji. W praktyce mindfulness nie należy oceniać swoich myśli ani emocji tylko przyjmować je i uczyć się z nich.
Celem, który pragniemy osiągnąć przez trening uważności jest umiejętność skupienia się na chwili teraźniejszej bez zamartwiania się tym, co już minęło lub co może być w przyszłości. Ważne jest także to, by nie wpadać w łańcuchy myślowe dotyczące stresujących tematów z przeszłości czy też po prostu (mówiąc kolokwialnie) „nie zamartwiać się na zapas”.
Praktyka mindfulness oraz udział w kursach i programach takich jak MBSR poprawiać ma jakość życia jednostki. Z kolei MBCT jest terapią poznawczą opartą na uważności, której celem zapobieganie jest nawrotom depresji.
Jak zgłębiać tajniki mindfulness?
Z zasadami mindfulness zapoznać się mogą także osoby, które na razie nie są zainteresowane braniem udziału w różnorodnych programach z zakresu praktyki uważności. W celu zapoznania się z nimi warto zwrócić uwagę na książki o tej tematyce, instruktaże, filmiki, a nawet apki. Chociaż te ostatnie, często spotykają się ze sprzeciwem ze strony niektórych osób praktykujących uważność. Używanie elektroniki do wpływania na każdy aspekt ludzkiego życia niejako kłóci się z filozofią mindfulness. Apka taka może jednak w znaczący sposób pomóc i nakierować osoby rozpoczynające swoją przygodę z praktyką uważności. Aplikacje to również znakomita pomoc dla osób, które mają kłopot z wygospodarowaniem sobie czasu na praktykę. Wprowadzają one do naszego życia pewien zwyczaj, rozwijają wiedzę, a do tego dają przy tym wrażenie świetnej zabawy.
Przykładowe aplikacje o tematyce mindfulness dostępne na Adroida oraz iOiOS: Fabolous, Calm oraz Headspace.
