Wegańskie kosmetyki ,suplementy ,przepisy ,porady, dieta

Mindfulness – czym jest i czy ja też mogę spróbować?

Mindfulness – czym jest i czy ja też mogę spróbować?

Spis treści

O praktyce uważności, jogi oraz terapii mówi się obecnie coraz więcej i w o wiele bardziej otwarty sposób. Szersze grono osób zaczyna dostrzegać potrzebę samorozwoju, doświadczania emocji, a także uważnego postrzegania chwili obecnej. W tym celu, podejmują wiele kursów, poświęcają temu dużo czasu. Wszystkie te rzeczy są bardzo ważne w życiu człowieka. Większość z nas cierpi na pewne zaburzenia psychiczne, wynikać mogą one z różnych sytuacji z przeszłości. Wszyscy na pewno cierpimy z powodu nadmiaru stresu w życiu. W XXI wieku nie sposób go uniknąć, a jego skutki negatywnie wpływają na prawie każdy aspekt ludzkiego życia.

Praktyka mindfulness, jogi oraz terapia pomagają w nauce radzenia sobie ze złym stresem, tym samym zmniejszają jego oddziaływanie na komfort życia jednostki.

Czym jest mindfulness i co oznacza?

Mindfulness, czyli w tłumaczeniu uważność, łączy ze sobą elementy jogi i medytacji. Trening uważności polega na ćwiczeniu skupienia na chwili obecnej, w sposób niezakłócony jakąkolwiek oceną tej chwili przez pryzmat przeszłości lub obawę przyszłości. Praktyka mindfulness łączy w sobie elementy jogi, medytacji i buddyzmu, ale robi to w pełni świecki sposób.

W praktyce mindfulness chodzi więc o to, aby całkowicie skupić się na chwili obecnej i przeżywać ją tu i teraz. Na przeżywanie chwili obecnej nie mogą wpływać żadne przemyślenia i oceny z przeszłości lub obawa o przyszłość. Należy wyciszyć umysł w tych aspektach i nastawić go na stuprocentowe przeżywanie tego, co jest w naszym życiu obecne teraz.

Pionierem uważności jest profesor Jon Kabat-Zinn, który w końcówce lat siedemdziesiątych założył Klinikę redukcji stresu, mieściła się ona w Massachusettes. To Jon Kabat-Zinn zdefiniował pojęcie mindfulness i stworzył program o nazwie Redukcja Stresu Oparta na Uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction), w skrócie z angielskiego MBSR. Jak z nazwy wynika, program ten ma na celu zmniejszenie odczuwanego stresu dzięki praktyce uważności.

Czym jest mindfulness i co oznacza?

Mindfulness w życiu codziennym

Aby stosować mindfulness, nie trzeba przechodzić całego programu MBSR. Praktykę uważności można stosować codziennie. Wprowadzenie zasad mindfulness do życia codziennego nie jest najłatwiejszym zadaniem i wymaga dużych przygotowań oraz treningu. Dlatego przejście specjalnego programu na pewno o wiele ułatwia ten proces. Można jednak praktykować uważność w wybranych aspektach życia oraz wprowadzać ją małymi kroczkami. Ważne by skutki tej praktyki pozytywnie wpływały na życie osoby zainteresowanej. W celu rozwoju umiejętności uważnej obecności, rozwija się umiejętność obserwacji swojego ciała, myśli, emocji. W praktyce mindfulness nie należy oceniać swoich myśli ani emocji tylko przyjmować je i uczyć się z nich.

Celem, który pragniemy osiągnąć przez trening uważności jest umiejętność skupienia się na chwili teraźniejszej bez zamartwiania się tym, co już minęło lub co może być w przyszłości. Ważne jest także to, by nie wpadać w łańcuchy myślowe dotyczące stresujących tematów z przeszłości czy też po prostu (mówiąc kolokwialnie) „nie zamartwiać się na zapas”.

Praktyka mindfulness oraz udział w kursach i programach takich jak MBSR poprawiać ma jakość życia jednostki. Z kolei MBCT jest terapią poznawczą opartą na uważności, której celem zapobieganie jest nawrotom depresji.

Jak zgłębiać tajniki mindfulness?

Z zasadami mindfulness zapoznać się mogą także osoby, które na razie nie są zainteresowane braniem udziału w różnorodnych programach z zakresu praktyki uważności. W celu zapoznania się z nimi warto zwrócić uwagę na książki o tej tematyce, instruktaże, filmiki, a nawet apki. Chociaż te ostatnie, często spotykają się ze sprzeciwem ze strony niektórych osób praktykujących uważność. Używanie elektroniki do wpływania na każdy aspekt ludzkiego życia niejako kłóci się z filozofią mindfulness. Apka taka może jednak w znaczący sposób pomóc i nakierować osoby rozpoczynające swoją przygodę z praktyką uważności. Aplikacje to również znakomita pomoc dla osób, które mają kłopot z wygospodarowaniem sobie czasu na praktykę. Wprowadzają one do naszego życia pewien zwyczaj, rozwijają wiedzę, a do tego dają przy tym wrażenie świetnej zabawy.

Przykładowe aplikacje o tematyce mindfulness dostępne na Adroida oraz iOiOS: FabolousCalm oraz Headspace.

Aby zmienić siebie i świat w jakim żyjemy nie potrzeba wiele. Jest to zmiana, której warto dokonać i do której warto przekonywać innych. Na prawdziwie zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. To co powszechnie nazywane jest zdrowym stylem życia to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, świadomy konsumpcjonizm i dbanie o planetę, na której żyjemy. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się to z trudem pochłaniającym wiele godzin, to wcale tak nie jest. Chcemy pokazać Tobie czym kierować się, aby małymi kroczkami osiągać cel funkcjonowania w zgodzie z naturą i samym sobą.

Nie skupiamy się na trudnych do osiągnięcia i nagłych zmianach ale prostych sposobach tworzenia nowego, zdrowego „ja”.

Co warto wiedzieć o świecie Wege?

Wegetarianizm i weganizm to dla wielu osób nowe lub zagadkowe pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej. Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania, koniecznie odwiedź naszą zakładkę FAQ.