Międzynarodowy Dzień Pandy obchodzony jest co roku 16 marca. Jest to dzień mający na celu podniesienie świadomości na temat tego gatunku i przeciwstawieniu się problemom, które powodują, że Pandy znajdują się obecnie na skraju wyginięcia.
Na wolności można spotkać dwa gatunki pandy: wielką i czerwoną. Ich siedliska wyglądają bardzo podobnie, zbliżona jest również ich dieta. Ponieważ Panda Wielka jest gatunkiem z rodziny niedźwiedzi, znana jest również jako niedźwiedź panda. Ma ona masywną postawę ciała, podczas gdy Panda Czerwona jest o wiele mniejsza i co je dodatkowo wyróżnia – porośnięta grubym rdzawym futrem.

Pandy są narodowym skarbem, który można znaleźć tylko w umiarkowanych lasach liściastych i mieszanych południowo-zachodnich Chin. Może ona osiągać rozmiar do 120-130cm, żyją nawet 20lat i ważą do 150-160kg, mimo że ich dieta opiera się głównie na jedzeniu bambusa.
W naturze występuje tylko 1800 osobników pandy co sprawia, że jest ona na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, podczas gdy Panda Czerwona liczy 10 000 osobników i znajduje się na liście gatunków zagrożonych. Utrata siedlisk jest jedną głównych czynników zmniejszania się liczby populacji Pandy. Do szybkiego spadku liczebności przyczynia się również szybka i agresywna wycinka lasów na terenach ich występowania. Na szczęście w ostatniej chwili rząd chiński zdecydował się stworzyć rezerwat dla Pandy, który okazał się spełniać swoją funkcję ochronną w ostatnich dziesięcioleciach. Obejmuje on ok. 67 procent całej populacji dzikich pand żyjących obecnie na świecie. Także World Wide Fund for Nature odgrywa istotną rolę w ratowaniu najsłodszych pand na świecie. W rezultacie Dzień Pandy spełnia ważną rolę w podnoszeniu świadomości problemów, z jakimi borykają się te zwierzęta i inne zagrożone gatunki.
Można zaobserwować szereg działań powstałych z okazji Międzynarodowego Dnia Pandy, ale święto to nadal nie cieszy się dużą popularnością. Najwięcej informacji można znaleźć na platformach mediów społecznościowych, na których użytkownicy dzielą się wiadomościami na ten temat, omawiając krytyczne problemy dotyczące gatunków żyjących na wolności. Niektórzy organizują także wydarzenia online i oznaczają w nich swoich znajomych, aby dołączyli i świętowali wspólnie Międzynarodowy Dzień Pandy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak niektóre lokalne organizacje starają się wciąż podnosić kwestie bezpieczeństwa Pand i zwiększają środki ich ochrony.
Coraz więcej osób decyduje się także na adopcje Pandy (tak, możesz adoptować Pandę), przekazując niewielką część swoich dochodów za pośrednictwem portalu World Wide Fund for Nature, chcąc pomóc ratować zagrożone zwierzęta i coś zmienić w tym kierunku.
Szukasz więcej informacji o pandach wielkich i o tym, jak im pomóc w ich wyjątkowym dniu? Odwiedź stronę internetową WWF.